A gazdasági megtakarítások
Hozzáadva ezt a tavalyi 12 cég 45 intézkedéséhez, tekintélyes mintát kapunk. De mit is mutat ez a minta? Egy hasonlattal élve, olyan fát, aminek gyümölcsei ízletesek is (gazdaságilag ésszerűek), egészségesek is (környezeti javulással járnak). Különböznek ugyanakkor azon erőfeszítésben, ami leszedésükhöz kell. Három csoportot különíthetünk el:
- "Mosott gyümölcsök tálban": Olyan intézkedéseket sorolunk ide, amelyek egyáltalán nem igényeltek beruházást, csak egy probléma végiggondolását, egy folyamat átszervezését. A két kötet eseteit összesítve az intézkedések harmada (34 db) sorolható ide, összesen 450 millió forint megtakarítást eredményezve.
- "Alacsonyan csüngő gyümölcsök": Az ekként megjelenő intézkedések immár igényeltek némi anyagi áldozatot is a cégektől (legtöbbször néhány millió forinttól 10-20 millió forintig terjedő összegben), ám megtérülésük gyors, három éven belüli. Az átlagos megtérülési idő kilenc hónap, az éves szintű megtakarítás 1,74 milliárd forint (1,13 milliárd forint beruházással). A 101 intézkedés túlnyomó része (44 db) ide tartozik.
- "Magasan csüngő gyümölcsök": Nagy számban találtunk hosszú megtérülésű, akár milliárdos nagyságrendű beruházásokat is (23 db). Ez a tény azt bizonyítja, hogy néhány vállalat környezeti felelőssége túlmutat a holnap készpénzre váltható, rövid távú profit-érdekeken. Ezen intézkedések mögött összesen 19,6 milliárd forint beruházás áll, ez évente 3,1 milliárdot "hoz vissza". A beruházás megtérülése így átlagosan hét évet várat magára.
A környezetterhelés csökkenése
A környezeti javulást mutató adatok szintén meggyőzőek: többek között 143 ezer literrel kevesebb üzemanyag, 488 GWh-val kevesebb energia, 20,3 millió köbméterrel kevesebb víz ment veszendőbe, 24,6 ezer tonnával kevesebb hulladék és 48,3 ezer tonnával kevesebb veszélyes hulladék keletkezett, 129 ezer tonnával kevesebb szénhidrogén került a levegőbe.
Az Ablakon bedobott pénz kapcsán még egy dolog hangsúlyozandó: a környezeti és gazdasági hasznot hozó intézkedéseket nem a vállalati fenntarthatóság felé vezető út végállomásaként, csak első lépéseként kell látnunk. Annál is sürgetőbb tehát, hogy elinduljunk ezen az úton.
A kötet megjelenését és a hozzá kapcsolódó konferencia megrendezését a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt. és az Ipar Műszaki Fejlesztéséért Alapítvány, valamint az AIB-Vinçotte Hungary Kft., az Alcoa-Köfém Kft., a Danubius Hotel Gellért, a Richter Gedeon Rt., a Ricoh Hungary Kft, a Sinesco Energiaszolgáltató Kft. és a Bársonykalapács Marketing Kft. támogatták.