3p

Hazánkban először osztottak díjakat környezeti megtakarításokért. A díjakat a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET-INEM Hungária) VIII. éves Konferenciáján Dr. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter adta át.

A gazdasági megtakarítások

Hozzáadva ezt a tavalyi 12 cég 45 intézkedéséhez, tekintélyes mintát kapunk. De mit is mutat ez a minta? Egy hasonlattal élve, olyan fát, aminek gyümölcsei ízletesek is (gazdaságilag ésszerűek), egészségesek is (környezeti javulással járnak). Különböznek ugyanakkor azon erőfeszítésben, ami leszedésükhöz kell. Három csoportot különíthetünk el:

  • "Mosott gyümölcsök tálban": Olyan intézkedéseket sorolunk ide, amelyek egyáltalán nem igényeltek beruházást, csak egy probléma végiggondolását, egy folyamat átszervezését. A két kötet eseteit összesítve az intézkedések harmada (34 db) sorolható ide, összesen 450 millió forint megtakarítást eredményezve.

  • "Alacsonyan csüngő gyümölcsök": Az ekként megjelenő intézkedések immár igényeltek némi anyagi áldozatot is a cégektől (legtöbbször néhány millió forinttól 10-20 millió forintig terjedő összegben), ám megtérülésük gyors, három éven belüli. Az átlagos megtérülési idő kilenc hónap, az éves szintű megtakarítás 1,74 milliárd forint (1,13 milliárd forint beruházással). A 101 intézkedés túlnyomó része (44 db) ide tartozik.

  • "Magasan csüngő gyümölcsök": Nagy számban találtunk hosszú megtérülésű, akár milliárdos nagyságrendű beruházásokat is (23 db). Ez a tény azt bizonyítja, hogy néhány vállalat környezeti felelőssége túlmutat a holnap készpénzre váltható, rövid távú profit-érdekeken. Ezen intézkedések mögött összesen 19,6 milliárd forint beruházás áll, ez évente 3,1 milliárdot "hoz vissza". A beruházás megtérülése így átlagosan hét évet várat magára.


A környezetterhelés csökkenése

A környezeti javulást mutató adatok szintén meggyőzőek: többek között 143 ezer literrel kevesebb üzemanyag, 488 GWh-val kevesebb energia, 20,3 millió köbméterrel kevesebb víz ment veszendőbe, 24,6 ezer tonnával kevesebb hulladék és 48,3 ezer tonnával kevesebb veszélyes hulladék keletkezett, 129 ezer tonnával kevesebb szénhidrogén került a levegőbe.

Az Ablakon bedobott pénz kapcsán még egy dolog hangsúlyozandó: a környezeti és gazdasági hasznot hozó intézkedéseket nem a vállalati fenntarthatóság felé vezető út végállomásaként, csak első lépéseként kell látnunk. Annál is sürgetőbb tehát, hogy elinduljunk ezen az úton.

A kötet megjelenését és a hozzá kapcsolódó konferencia megrendezését a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt. és az Ipar Műszaki Fejlesztéséért Alapítvány, valamint az AIB-Vinçotte Hungary Kft., az Alcoa-Köfém Kft., a Danubius Hotel Gellért, a Richter Gedeon Rt., a Ricoh Hungary Kft, a Sinesco Energiaszolgáltató Kft. és a Bársonykalapács Marketing Kft. támogatták.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!