3p

Az építőipar sajátosságai meg kell, hogy jelenjenek a minőségirányítási rendszerben is. A folyamatokban mind a szolgáltatások, mind a termelő rész fontos, így a rendszerekre is hatással van a szektornak ez a fajta komplexitása.

Az építési folyamatban soha nem tervezhető meg előre minden mozzanat. Az előre nem várható események kockázata sokkal nagyobb, mint más iparágban. Így például az időjárás, (a kivitelezési munka nagy része szabadban folyik), vagy az együttműködő felek megbízhatósága, olyan komoly kockázati tényezők, amelyek a költségeket és a határidőket befolyásolják.

Számolni kell az emberi tényezők kiszámíthatatlanságával, mivel a munkavállalók gyakran nem állandó alkalmazottai a szervezetnek, más iparágakénál alacsonyabb a kulturális színvonal, alkalomszerű, idényjellegű a munkavégzés és a munkakörülmények mostohák.

A kivitelezési munkában különböző szakmákat képviselő, különböző felkészültségű, létszámú és összetételű csapat dolgozik, amelyből több további - elsősorban szervezeti és irányítási - sajátosság adódik.

Az építőiparban sajátos - és a többi iparágtól eltérő - a megrendelő és a kivitelező közötti kapcsolat is. A megrendelő, vagy annak képviselője rendelkezik azzal a joggal, hogy a kivitelezés folyamatát lépésről-lépésre kövesse és ellenőrizze. Joga van kifogások esetén beavatkozni az építés menetébe, rendelkezéseiről bejegyzést tenni az építési naplóba.

Gyakori, hogy a megrendelő a kivitelezés folyamán módosítja az igényeit és kisebb-nagyobb módosításokat rendel meg az eredeti megállapodáshoz, illetve a tervekhez képest.

A megrendelő folyamatos részvételére az építésben az jellemző, hogy a számára fontos tényezők, az ár, a határidők és a minőség más-más hangsúlyt kapnak a folyamat különböző szakaszában: a tervezéskor erőteljesen figyelembe kell venni az árat, a kivitelezéskor a határidők mindennél fontosabbak, az elkészült létesítmény átadásakor pedig a minőség kerül előtérbe.

Végezetül meg kell említeni a tervezés és annak előkészítésekor a különböző hatóságok, állami és társadalmi szervezetek engedélyező szerepét vagy vétó jogát, amelyek törvényeken, rendeleteken és kötelező érvényű előírásokon keresztül érvényesülnek. Ezek később a kivitelezés során, de nem kevésbé a létesítmény használatbavételekor is fennállnak és korlátozó tényezőként jelentkeznek az építtető és építők számára akkor is, ha egyébként közérdeket érvényesítenek.


Forrás: minosegportal.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!