Az uniós jog alkalmazásához szükséges jogszabályi kereteket, intézményi hátteret és pénzügyi irányítást illetően a bizottság a regionális politikában, valamint a strukturális eszközök összehangolásában talált kívánnivalókat. A fogyasztó- és egészségvédelem területén a piacfelügyelettel és egyes nem biztonsági intézkedésekkel, a bel- és igazságügyi együttműködésben pedig a külső határok védelmével és a menekültügyi politikával kapcsolatban tart szükségesnek fokozott erőfeszítéseket.
Összességében azonban a jelentés azt állapítja meg, hogy Magyarország az uniós jog átvételének és alkalmazásának magas fokát érte el. Ennek megfelelően a felsorolt területek legnagyobb része abba a - harmadik - csoportba tartozik, ahol az értékelés szerint az ország a csatlakozás idejére képes lesz teljesíteni a csatlakozási tárgyalásokon vállalt kötelezettségeket.
A kedvezménytörvénnyel kapcsolatban a jelentés azt állapítja meg, hogy a jogszabály az idei módosításokkal "a jelek szerint összhangba került az uniós joggal. Tekintettel azonban arra, hogy még mindig tartalmaz területenkívüli elemeket, előzetes megállapodásra kell törekedni a szomszédos országokkal ezeknek az elemeknek az ottani alkalmazásáról". A bizottság úgy véli, hogy a korrupció elleni küzdelemnek továbbra is kiemelt fontosságot kell kapnia, elsősorban az idén áprilisban elfogadott "üvegzseb-program" gyors megvalósításával.
A közigazgatási és igazságszolgáltatási rendszerben alapvetően adottak a feltételek az uniós jog alkalmazásához, de ezeken is van még mit javítani - állapítja meg a megfigyelési jelentések Magyarországgal foglalkozó része.
Négy ponton kaptunk figyelmeztetést
Az Európai Bizottság szerdán jóváhagyta az EU-hoz jövőre csatlakozó tíz ország, valamint a három tagjelölt felkészülését értékelő éves jelentéseit.