Infláció májusban még lejjebb, aztán fel, deficit aggodalmak, kamat stop, bizonytalanság az euró bevezetésének dátuma körül, lassú forinterősödés - így foglalható össze címszavakban a Reuters csütörtökön közzétett májusi elemzői felmérése.
Ami a részleteket illeti, a megkérdezett szakemberek szerint az infláció az áprilisi kellemes meglepetést májusban még meg tudja ismételni, a konszenzus 3,8 százalék, de a hosszabb távú előrejelzések szerint a későbbiekben legalább másfél évig nem fogunk újra ilyen alacsony szintet látni. A pénzromlás üteme az elemzők szerint decemberre 4,8 százalékra megy vissza, jövő decemberre pedig négy százalék körül lehet.
A Reuters feméréséről a Magyar Rádió számolt be. Eszerint borúsak az egyensúlyra vonatkozó kilátások. Némileg romlott az ez évi államháztartási deficitre szóló előrejelzés, illetve kisebb lett a várt gazdasági növekedésre vonatkozó adat. A tervezettnél nagyobb hiányt várnak az elemzők a fizetési mérlegben és nem várják azt, hogy a jegybank kamatot csökkentene.
Az, hogy az unió szigorúbb feltételeket támasztana az eurózónába készülőkkel szemben, további bizonytalanságot hozott az euró bevezetésének dátumáról. Az esetleges szigorítást még nem reagálták le a piacok, mert még emésztgetik a kellemetlen hírt. És hogy talán a leértékelődő forinttól tartó uniós szigorítást meg kellene gondolni, arra érv lehet talán az is, hogy a jövőben az elemzők a forint erősödésére számítanak.
Nem csökken tovább az infláció
Erősödő forintra és az egyensúlyi mutatók romlására számítanak a Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők, akik ezen kívül azt jósolják, hogy ebben a hónapban még csökkenhet az infláció, de aztán ez a folyamat jó időre megáll.