Míg nálunk igen nagy volt a felfordulás az eredeti – július 1-jei – határidő közeledtével, jó néhány ország nálunk jóval gördülékenyebben oldotta meg a problémát. Az átkódolás Magyarországon a társas vállalkozásoknak például több tízezer forintba kerül majd (noha a fő tevékenységi kör változása illeték és közzétételi díj fizetése nélkül bejelenthető a cégbíróságon, a módosításhoz ügyvédet kell igénybe venni, s az ő munkadíját, ami 20-50 ezer forint között mozog, már nem lehet megspórolni), a határidő elmulasztásáért pedig százezres bírságokra számíthatunk.
Igaz, több mint 1 millió adózó helyett az APEH és a Cégbíróság már elvégezte az átsorolást, ha a fordítás automatikusan lehetséges volt, csakhogy erről nem értesítették az érintetteket.
Más országokban azonban jóval engedékenyebbek a szabályok; Luxemburgban például öt éven keresztül lehet még használni a régi kódokat a 2008. január elsejétől alkalmazott új kódok mellett. További könnyítés, hogy az átírás nem az egyes társaságok, hanem a központi statisztikai hivatal (STATEC) feladata.
A francia vállalkozások is nyugodtan ülhettek babérjaikon, már ami a TEÁOR-t illeti, miután központi statisztikai szervük (INSEE) automatikusan átírta helyettük az úgyszintén január 1-től kötelezően alkalmazandó tevékenységi számokat.
A cseheknél szintén a statisztikai hivatal vette kézbe az egész folyamatot; az érintetteket már 2007 szeptemberétől tájékoztatták az átállásról, amelyhez minden segítséget meg is kaptak a cégek. A folyamatos tájékoztatás mellett forródrót-szolgáltatás üzemelt a - még ezek után is - tanácstalan vállalkozások megsegítésére. Az új rendszert Csehországban szintén ezév január1-én vezették be.
Későbbi időpontot jelölt ki azonban Spanyolország, náluk csak 2009. január 1-től lesz kötelező érvényű a CNAE2009. Az átsorolásért itt is a statisztikai hivatal, az INE felel.
Belgiumban minimális volt az eltérés a korábbi és a mostani tevékenységi számok között, így az év eleji átállás időszakában előfordultak átfedések, de a jelek szerint hamar sikerült áthidalni a kezdeti nehézségeket. Az átsorolást itt is a hivatalos szervek végezték, bár a vállalkozóknak a magyar gyakorlathoz hasonlatosan jelezni kellett, ha az új kódok nem voltak összhangban a társaság tevékenységével.
Cipruson azonban, a belgákhoz hasonlatosan már évek óta párhuzamosan használják a két kódrendszert, így az átállás 2008. január 1-jével zökkenőmentesen megtörtént, anélkül, hogy ez bármiféle kötelezettséget rótt volna az egyes vállalkozókra.
A többi tagállammal ellentétben Románia semmiféle határidőt nem jelölt ki az átállásra, habár a Nemzeti Statisztikai Hivatal elnöke már 2007 áprilisában jóváhagyta az új besorolást, ami a CAEN nevet viseli, és 2008. január 1-től lépett hatályba. Mégis jobban jár, aki a jövő év március 31-ig elvégzi a szükséges változtatásokat, mivel eddig az időpontig nem kell semmilyen díjat fizetnie.
Az új kódok bejelentésére azt javasolják, hogy az első, cégjegyzékben történő módosítással együtt végezzék el a vállalkozások.