2p

Drámai változás nem várható a magyarországi pénzügyi szektorban az európai uniós csatlakozást követően, mivel a magyar bank- és biztosítási szektor nagy része külföldi szakmai befektetők kezében van, és a jogharmonizáció döntő része lezárult.

A tanulmány szerint a jövedelmezőségben is nagyok az eltérések. Tavaly a bankszektorban az átlagos tőkearányos nyereség mutatója 19 százalék volt, a többi pénzügyi alszektorban pedig 14-27 százalék között mozgott. Az Európai Unióról átfogó adat ugyan még nem áll rendelkezésre, de az ottani bankszektor átlagos tőkearányos nyereségmutatója (ROE) 1990 és 2001 között 8-15 százalék közé esett, az elmúlt három évben pedig a magyar tőkearányos nyereség mértékének fele-kétharmada volt.

Rácz István rámutatott: az EU-ba való belépést követően Magyarországon is érvényesül majd az úgynevezett "egységes európai útlevél" elve, a szabad letelepedés joga, ami a fiókalapítás liberalizálásával jár együtt. A liberalizáció utolsó nagy lépéseként pedig az új tagállamok 2007-2009 között várhatóan az euróövezetnek is tagjaivá válnak, ami fokozódó versenyhez, a határon átnyúló szolgáltatások erőteljesebbé válásához vezet majd - mondta.

Rácz István szerint ezzel együtt nem várható Magyarországon fiókalapítási hullám, de az unióba való belépés a magyar pénzintézeti rendszer részéről is intenzív alkalmazkodást igényel. A növekvő verseny ugyanakkor szerves fejlődés része lesz, és nem sokkszerű változásként jelentkezik a magyarországi bankpiacon.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!