A közüzemi ellátásból való kilépésről már a múlt év negyedik negyedévében dönteniük kellett azoknak az óránként 500 köbméternél több földgázt vételező - nem lakossági - fogyasztóknak, akik 2004. január 01-től a versenypiacon kívánnak földgázt beszerezni.
Mindössze nyolc ilyen fogyasztó jelezte kilépési szándékát, ezek együttesen az évi 13 milliárd köbméter hazai fogyasztás 6-7 százalékát adják. A nem lakossági fogyasztók most újra dönthetnek a szabad piacra való kilépésről: március 31-ig mondhatják fel közüzemi szerződésüket és attól számítva a második hónap első napjától léphetnek a szabad piacra. Legközelebb október 31-ig lesz alkalmuk a közüzemi szerződés felmondására, de azt követően már csak évente egyszer, október 31-ig lehet ilyen döntést hozni. A jelenlegi fogyasztói igényeket figyelembe véve az import földgáz beszállításhoz elegendőek a határkeresztező kapacitások. A keleti határon, Beregszászon napi 30 millió köbméter gázt képes fogadni a rendszer, a nyugati határon pedig, Baumgartennél napi 12 millió köbmétert.
Január 1-től, a piacnyitást megteremtő új gáztörvény miatt, az abban nevesített földgázipari tevékenységeket végző gázpiaci szereplők csak új engedély alapján működhetnek. Összesen 47 működési engedélyt adott ki a hivatal, és mindössze négy új szereplő van a földgáz szabadpiaci kereskedelmében. A 11 közüzemi szolgáltatási és ugyanannyi földgázelosztói engedélyes mellett a kereskedelemre hét engedélyt adott ki a MEH.
A kereskedelmi szegmensben az új szereplők: a német E.ON magyarországi kereskedőcége, az E.ON Energiakereskedő Kft., az orosz Gazprom- és a magyar Mol-csoporthoz tartozó Panrusgáz Rt., az Egyesült Királyságban bejegyzett tulajdonos birtokában lévő Eurobridge Kft. és a közvetve magyar magánszemélyek tulajdonában lévő, Első Magyar Földgáz és Energiakereskedő és Szolgáltató Kft. (Emfesz). Ez utóbbi tavaly szeptemberben kifejezetten a piacnyitásra alakult társaság.
Nincs tolongás a liberalizált gázpiacon
Eddig egyetlen fogyasztó, a Péti Nitrogén Művek Rt. lépett ki a január 1-jén megnyitott magyar gázpiacra, mondta el az MTI-Econews-nak Kovásznay László a Magyar Energia Hivatal (MEH) gázengedélyezési és felügyeleti osztályának vezetője.