Mint az államtitkár elmondta, reményei szerint a feladatokat hat évre meghatározó program tavaszi elfogadása elősegíti azt, hogy az őszi ülésszakban, a költségvetési vita során a környezetvédelemre a jelenleginél nagyobb hangsúlyt fektessenek.
Környezetvédelemre jelenleg közvetlenül, illetve közvetve a GDP 1,2-1,5 százaléka jut, ezt az arányt a duplájára kellene emelni az Európai Unió tagországainak gyakorlatához hasonlóan - hangoztatta Őri István.
Az államtitkár közlése szerint a program költségigénye eléri az 5 ezer milliárd forintot. Ez az összeg tartalmazza a költségvetési ráfordításokon kívül az EU-támogatásokat és a magánszféra ráfordításait is.
Gergely Erzsébet, a tárca szakértője beszámolt arról, hogy az első hat évre szóló NKP-ról még 1997 őszén született parlamenti döntés, a program az idén ősszel jár le. A két program közötti különbségről kifejtette: amíg az első NKP a környezeti elemek megőrzésére egyenként keresett megoldást, addig a második azokat komplexen kezelve, a fenntartható fejlődés elve alapján határozza meg a célokat.
Az első program a jogharmonizáció teljesítését és az EU-s feladatok kijelölését tartalmazta, a másodikra a megvalósítás és az új kihívások várnak - fűzte hozzá Gergely Erzsébet.
Kitért arra, hogy az NKP II. kilenc tematikus akcióprogramból áll. A környezettudatosság növelése, az éghajlatváltozás kutatása, a környezet-egészségügy és élelmiszerbiztonság, a városi környezeti minőség, a biológiai sokféleség, a vidéki környezeti minőség, a fenntartható vízvédelem, a hulladékgazdálkodás, valamint a környezetbiztonság szerepel az akcióprogramok között.
Őri István szólt arról, hogy május elején Magyarország először képviseltette magát aktív megfigyelőként az EU környezetvédelmi miniszteri tanácsi ülésén. Az informális tanácskozáson Magyarországot a tagállamok egyenrangú partnerként kezelték - tette hozzá Őri István.
Növekvő összegek környezetvédelemre, környezettudatosabb viselkedés az EU-ban
A Nemzeti Környezetvédelmi Program (NKP) folytatásáról várhatóan májusban dönt a kormány, így az Országgyűlés az arról szóló határozatot még a tavaszi ülésszakban elfogadhatja - közölte Őri István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára.