A becslések szerint ma hozzávetőlegesen 400 bank van bejegyezve Nauru szigetén, és sok esetben felmerül a gyanú, hogy az orosz szervezett bűnözés bandái főszerepet játszottak alapításukban. Az Egyesült Államok kormánya a mai napig 161 bankot azonosított a szigeten, amelyekről egy listát is kiadott.
Azért olyannyira aktuális ez a kérdés itthon, mert egyúttal számos, a fentiekkel partnerkapcsolatban álló európai bankot is azonosítottak, amelyeknek szintén közreadták a nevét; ez a lista lettországi, oroszországi, jugoszláviai és moldovai bankok nevét tartalmazza. Ezek a bankok azt kockáztatják, hogy egyszer rájuk is érvényessé válhatnak a "különleges eljárások", nem köthetnek partnerkapcsolatot amerikai bankokkal, végül pedig lehetetlenné válik a számukra, hogy tranzakcióikat amerikai dollárban bonyolítsák. A dominóelvnek megfelelően előfordulhat, hogy más országbeli bankok is véget vetnek ezen bankokkal létesített partnerkapcsolataiknak, mivel nem hajlandóak aláásni saját jó hírüket az Egyesült Államokban.
Offshore cégek, pénzmosók, törvények
A múltban egyetlen bankár sem kérdőjelezte meg az ügyfelek vagyonának eredetét vagy a banki kapcsolatok hátterét: az elsődleges cél az ügyfelek bizalmas információinak a megőrzése és a profitnövelés volt. Az amerikai törvénykezésnek a globális pénzügyi szolgáltatási iparágat átfogó karja miatt térségünkben is időszerűvé vált a viszonylag új keletű pénzmosás elleni törvények betartása, ezen túlmenően pedig a pénzmosási kockázat új szemléletmódjának elsajátítása.