2p

Az EU tagállamai közötti különbségeknél is szélsőségesebb teljesítményt mutat az unió 254 régióját összevető tanulmány. Az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP különbsége akár nyolcszoros is lehet.

Az egyes uniós támogatások, így a strukturális alapokból származó támogatások, vagy a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében a ROP források a regionális fejlesztéseket szolgálják. Nem lényegtelen hát, hogy az EU 254 régiója milyen gazdasági szinten áll.

[ajanlo=90][igazitas=left/]A most közzétett adatok szerint a huszonöt tagú unió régiói között még nagyobbak a különbségek annál, mint amelyek az egyes tagországok között mutathatók ki - idézi a Világgazdaság az unió 254 régióját összehasonlító évkönyvének adatait. A legfejlettebb Belső-London és a rangsor végén Kelet-Szlovákia áll. Magyarország legfejlettebb régiója, Közép-Magyarország az átlag 89 százalékát teljesíti (ezzel egyébként a 147. a listán), a leggyengébb, Észak-Magyarország pedig 37 százalékon állt az évkönyv összegzése alapján.

A tanulmányban vizsgált mutatók közül a foglalkoztatási ráta is jócskán eltér az egyes régiók között. A legmagasabb kategóriába sorolt, 75 százaléknál is magasabb arányt felmutató 21 régió kivétel nélkül a régi tagországokban van. A munkanélküliség szempontjából rossz helyzetben lévő, vagyis a 15-64 éves korosztály kevesebb mint felét foglalkoztató 19 régió többségét is alapító tagállamokban - Itáliában hatot, Franciaországban ötöt - találjuk. Igaz, ebben a sorban ott van a Közép-Alföld is, ahol a lakosság 49,5 százalékának volt munkája 20002-ben, a vizsgált időszakban - számol be a felmérés eredményeiről a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!