A 2003 őszén elindított program első fázisában a pályázó egyetemek az általuk létrehozandó tudományos központok modelljeinek kidolgozására vállalkozhattak. A program célja, hogy segítse az egyetemeken és más közfinanszírozású kutatóhelyeken elért szellemi eredmények ipari hasznosítását elősegítő szervezeti modellek kidolgozását, azok transzfer tevékenységének erősítését.
Támogatást nyert a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az Informatikai Tudományos és Innovációs Központ működési modellje, az Országos Gyógyintézeti Központ a Raoul Wallenbergről elnevezett Biotechnológiai Tudományos Központ modellje, a Corvinus Egyetem Környezetgazdálkodási Tudományos Központ modellje, a Debreceni Egyetem Agrárgazdasági Tudományos Centrum modellje és a miskolci székhelyű COMTRANS Kft. az Informatikai Központ modellje.
A GKM a program második lépcsőjeként az "Innovációs és Tudományos Központok kialakítása, tevékenységi körük és szolgáltatásaik fejlesztése" címmel hirdetett meg pályázatot. Erre a már működő innovációs és tudományos központok jelentkezhettek, amelyek infrastruktúrájuk és szolgáltatásaik fejlesztéséhez költségvetési támogatást kaphattak, ha vállalták, hogy a betelepülő, magas technológiai szinten gyártó kis- és középvállalkozásoknak kedvező infrastrukturális és szolgáltatási feltételeket biztosítanak.
Ezen a pályázaton az Országos Gyógyintézeti Központ az általa a program előző fázisában megtervezett innovációs központ kialakításához, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Kémiai Tanszékcsoportja a rendelkezésére álló műszerpark korszerűsítéséhez és egy szerkezetkutató központot létrehozásához, az Informatikai és Technológiai Innovációs Park Rt. az infrastruktúrájának fejlesztéséhez, és ezzel az InfoPark Inkubátorház működtetésének beindításához kapott támogatást.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által kiírt, regionális innovációs ügynökségek és regionális tudásközpontok kialakítását támogató pályázaton hat győztes pályázó között összesen 9 milliárd forintot osztottak szét. Nikodémus Antal elmondta: az idén várhatóan sor kerül a GKM programjának harmadik fázisára, a technológiai inkubátorház-program kidolgozására, amelyet a gazdasági tárca az NKTH-val közösen hajt végre. (MTI)
Öt egyetem nyert pályázati pénzt innovációs központra
Az elmúlt két évben öt egyetem nyert 30-50 millió forint támogatást a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) úgynevezett egyetemi programján - mondta Nikodémus Antal főosztályvezető-helyettes.