A nemzeti népegészségügyi programról szóló tavalyi országgyűlési határozat szerint a Nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogram, valamint az "Esélyegyenlőség az egészségért" alprogram stratégiai feladatként fogalmazta meg a telepeken, a kistelepüléseken és a romák által magas arányban lakott településrészeken a környezeti veszélyforrások megszüntetését.
A határozat a 2003-2004-ben megvalósítandó akciók között közös pályázati rendszerek kidolgozását is előírta. Ennek jegyében született a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM), az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ICSSZEM), valamint a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) idén májusban kiírt közös pályázata.
Az idén ezerkétszáz településen hozzávetőleg tízezren vehettek részt központi támogatással segített közmunkaprogramban - mondta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A pályázók legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhettek. Ennek 80 százaléka a tervezett program környezetvédelmi/természetvédelmi, 20 százaléka pedig a közmunka részének finanszírozására igényelhető. A pályázathoz önrész nem volt szükséges.
A felhívásra a legtöbb pályázat Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkezett (25), de aktív volt Jász-Nagykun-Szolnok (16), Somogy (15) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (16), Baranya (14), Hajdú-Bihar (13), Tolna (12) és Bács-Kiskun megye (10) is. Jövőre az ideinél egymilliárddal több, 4 milliárd forint jut erre a célra. Az idén a programok eredményeként 4,4 milliárd forint értéket állítottak elő, jövőre ez eléri az 5,5 milliárd forintot. (MTI)
Pályázati pénzből javítják az életkörülményeket
148 pályázatból 119 kapott támogatást a környezetvédelmi, az egészségügyi és a foglalkoztatáspolitikai minisztérium közösen meghirdetett pályázatán. A megítélt több mint 117 millió forintból a települési környezeti ártalmak felszámolását kívánják megoldani.