Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV), a Pénzügyminisztériummal egyetértésben szigorú eljárásrendet dolgozott ki a Postabank privatizációjának további menetére - közölte az ÁPV Rt. az MTI-vel pénteken. A szabályozás célja, hogy biztosítsa a privatizáció érdemi, záró szakaszának legteljesebb traszparenciáját, a verseny tisztaságát, és az állam mint eladó gazdasági érdekeinek maradéktalan érvényesülését.
Az ÁPV Rt., a Concorde Értékpapír Rt., mint a Postabank tranzakció tanácsadója, valamint alvállalkozói, a Daiwa Securities SMBC Europe Limited és a jogi tanácsadó feladatait ellátó Allen and Overy Ügyvédi Iroda véglegesítette az értékesítés feltételrendszerét tartalmazó részvény adásvételi szerződés tervezetét és megküldte azt a bank privatizációjában érdekelt pályázóknak.
A tervezetre érkezett befektetői észrevételek mérlegelését követően készíti el az ÁPV Rt. azt szerződéstervezet, amely alapján a potenciális befektetők szeptember 12-én beadhatják a pályázatot kiíró ÁPV Rt.-nek kötelező érvényű ajánlataikat. A közlemény emlékeztet: a kötelező érvényű ajánlat két részből áll. Tartalmazza a pályázati kiírásban meghatározott dokumentumokat, valamint az árat tartalmazó zárt borítékot, amelyet az értékelés legutolsó fázisában bontanak fel.
Az ajánlatokat két szakaszban értékelik. Az első szakaszban az értékelő bizottság érvényesség szempontjából vizsgálja meg a beadott dokumentumokat, ha szükséges, hiánypótlást rendel el. A kötelező érvényű ajánlatok benyújtását követően várhatóan két héten belül tartják meg az értékelő bizottság, az ÁPV Rt. ügyvezetése és igazgatósága együttes ülését, ahol felbontják az árat tartalmazó borítékokat.
Az ÁPV Rt az árajánlatok értékelése után a győztes pályázó nevét az ülést követően azonnal nyilvánosságra hozza. A kihirdetett eredmény ismeretében kezdődhetnek meg a szerződés véglegesítésére irányuló tárgyalások, majd történhet meg a részvény adásvételi szerződés aláírása. A tranzakció zárásához szükség van a PSZÁF és a versenytanács jóváhagyására - áll a közleményben.
Az ÁPV Rt. május 20-án jelentette meg a Postabank privatizációs pályázatát, amelyben a több mint 20 milliárd forint alaptőkéjű bank teljes részvénycsomagját, azaz az alaptőke 96,8 százalékát kitevő és a Magyar Posta tulajdonában lévő részvénycsomagot, valamint az ÁPV Rt. tulajdonában lévő 3,2 százalékos részvénycsomagot ajánlja fel a privatizációs szervezet megvételre.
Az 1998-ban bekövetkezett állami szanálásáig negyedik legnagyobb kereskedelmi banknak jelenleg több mint 500 ezer aktív lakossági ügyfele van, a vezetői szerint potenciális ügyfélszáma eléri az egymilliót. Ezenkívül mintegy százezer egyetemista és főiskolás vezet számlát a banknál, mivel rajta keresztül jut az állam által folyósított diákhitelhez. A Postabank hitelállománya 2003 első félévének végén meghaladta a 252 milliárd forintot, 46 százalékkal volt több, mint a 2002. június végi 172 milliárd forint.
A Postabank 2003. június végi, 422,1 milliárd forintos mérlegfőösszege 15 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbi, 365,9 milliárd forinthoz képest. A Postabank erre a félévre 874 millió forintos veszteséget tervezett, amihez képest a 177 milliós negatívum jobb a tervezettnél.
Postabank privatizáció: szigorú menetrend szerint
Az ÁPV Rt az árajánlatok értékelése után a győztes pályázó nevét az ülést követően azonnal nyilvánosságra hozza.