Sokan rendelkeznek komolyabb jövedelemmel, vagy jutnak hozzá számottevő pénzösszeghez ingatlan értékesítésből, esetleg öröklés révén. Ha nem rendelkeznek kellő pénzügyi ismerettel, akkor komoly fejtörést okozhat eligazodni a befektetési lehetőségek között. Sőt, a jelenlegi alacsony hozamkörnyezetben még a háttértudással rendelkezők számára sem egyértelmű, hogy hogyan kezeljék a pénzüket.
Természetesen opció lehet a bankbetét, vagy az állampapírok vásárlása, mint minimális kockázattal járó befektetés, ám tudomásul kell venni, hogy ez szó szerint egy-két százalékos hozammal kecsegtet csak. Ez pedig nagyjából annyit jelent, hogy a vagyonunk megőrzi a reálértékét, de érdemben nem gyarapszik. Mit lehet tenni, ha ennél többet szeretnénk? Ha már egyedül nem birkózunk meg a feladattal, segítségünkre lehetnek a vagyonkezelők. De mit jelenet ma a vagyonkezelés? Kik végezhetik, és kik vehetik igénybe?
Mi a vagyonkezelés?
Definíciószerűen a vagyonkezelés olyan befektetési szolgáltatást jelent, amelynek keretében az ügyfél által meghatározott kritériumok, a befektetési szolgáltató szabályzatai, illetve a vonatkozó jogszabályok alapján a szolgáltató kezeli (fekteti be) az ügyfél vagyonát (pénzét). A vagyon kezelése történhet közvetlenül a befektetési eszközök megvásárlása révén, sok esetben viszont közvetett befektetési eszközöket ún. befektetési jegyeket kell igénybe venni. Ennek hátterében az a logika áll, hogy a befektetési alapok révén az egyes befektetők azonos befektetésre szánt pénzei kerülnek összegyűjtésre, s így – a méretgazdaságosság előnyeinek kihasználásával – a vagyonkezelő saját szolgáltatásait olcsóbban tudja ügyfeleinek nyújtani.
A vagyonkezelő többnyire likvid eszközöket (készpénzt, értékpapírokat, egyéb pénzügyi eszközöket) kezel, egyedi esetben azonban előfordul, hogy komplex vagyonkezelést is végeznek egy-egy ügyfél részére, amikor az ingatlanvagyonát, műkincseit, vállalati részesedéseit, illetve ezek értékét is igyekeznek gyarapítani.
Ahogy fent hangsúlyoztuk, a jogszabályi megfelelőség fontos szempont, ennek keretében az ügyfeleket mindig tájékoztatni kell a kockázatokról. A vagyonkezelési stratégiát az ügyfelek céljaitól és lehetőségeitől, illetve a kockázatvállalási hajlandóságuktól teszik függővé. Természetesen a kockázatok megértésében és megítélésében segítségünkre van a vagyonkezelő, aki tapasztalatai és tudás révén az ügyfél által adott információkból fel tudja mérni, hogy „mekkora pénzügyi kockázatot tud elviselni”. A vagyonkezelőnek a tevékenységet a kijelölt és szerződésben rögzített keretek mentén kell végeznie!
A vagyonkezelésnek természetesen megvannak a jogszabályi tárgyi és személyi feltételei, amelynek az "utcai ügynökök" nem szoktak megfelelni.
Kinek kínálják a vagyonkezelést, milyen díjak vannak?A vagyonkezelés – ahogy az elnevezés is sugallja – komolyabb összeget feltételez. Pénzügyi szolgáltató függvénye, hogy hol húzzák meg a limitet, de többnyire 50 millió forint feletti összegnél nagyobb portfólió esetén nyújtanak ilyen szolgáltatást. A pénzügyi vállalkozások ez a szint alatt is kínálnak különböző, a vagyon gyarapítását segítő szolgáltatásokat, adnak tanácsokat, ám ilyenkor az ügyfélnek kell mindig dönteni, sokszor a befektetési paletta is szűkebb, továbbá más a kiszolgálási színvonal is.
Ami a díjazást illeti, három módozat létezik, a fix díjas, a sikerdíjas, illetve ennek a kettő vegyesen alkalmazott változata. A fix díjas szolgáltatás esetén a pénzügyi intézménynél lévő vagyonunk egy fix, általában százalékban meghatározott részét kérik. Ez a díj független a vagyon változásától, tehát akkor is jár, ha esetleg stagnált, vagy csökkent annak értéke. Az ügyfelek számára elvileg kecsegtetőbb a sikerdíjas szolgáltatás, amikor a vagyonkezelő a kockázatmentes kamatok feletti hozam elérése esetén a nyereségből – nagyobb százalékban - részesedik. A vegyes díjazási rendszerben pedig van egy kisebb fix díj, és mellette egy nagyobb, a hozamokra vetítve.
mfor.hu