Főleg Európának kell gyorsan megreformálnia munkaerő- és tőkepiacait, de Amerikának is új munkahelyeket kell teremtenie a nyolcak pénzügyminiszterei szerint.
A pénzügyminiszterek, akik szombaton Deauville francia fürdőhelyen tanácskoztak, bíznak abban, hogy országaik önerőből kilábalnak a hullámvölgyből. Nyilatkozatuk megállapítja, hogy megvan a komolyabb növekedés lehetősége, csak be kell indítani a folyamatot, ehhez pedig égetően szükségesek a szerkezeti reformok, s az oktatás és a kutatás területén is.
Amerikai javaslatra felkérték a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy mérje fel pontosan Irak külföldi adósságát. Elsősorban a Párizsi Klubban tömörülő hitelező államokkal szembeni iraki tartozásokról van szó a washingtoni pénzügyminisztérium szerint. John Snow amerikai pénzügyminiszter indítványát kedvezően fogadta francia, brit és japán kollégája. Irak külföldi adósságát 127 milliárd dollárra becsülik.
Hans Eichel német pénzügyminiszter lehetségesnek tartja az iraki adósság csökkentését bizonyos feltételek mellett, de adósság-elengedést nem találna bölcsnek egy olajtartalékokban dúskáló ország esetében - jelentette a dpa.
A közleményhez csatolt mellékletben a hét vezető ipari ország (G7) hitelnyújtási kritériumainak módosítására biztatja a 19 tagú Párizsi Klubot. A feltételeket ezentúl jobban hozzá kellene igazítani az adós ország sajátos pénzügyi helyzetéhez. Egy résztvevő azt mondta a Reutersnek, hogy az új, rugalmasabb szabályok kiterjednének olyan komoly adósállamokra is, amelyek nem szerepelnek a "mélyen eladósodott szegény országok" listáján: így azokat alkalmazhatnák a háború utáni Irak esetében is.
Reformok kellenek a válságkezeléshez
A hét vezető ipari ország és Oroszország (G8) fokozni kívánja a szerkezeti reformokra irányuló erőfeszítéseit, mivel a világgazdaság még mindig gyengélkedik.