Az ipari termelés dinamikája ősszel érezhetően felgyorsult, az építőipari teljesítmény is egyre kevésbé marad el a tavalyitól. Szeptember után októberben is 10 százalék körüli ütemben nőtt az ipar termelése, az exportja az első tíz hónapban 9 százalékkal, belföldi értékesítése 0,7 százalékkal bővült. Eközben az ipari foglalkoztatottak száma több mint 2 százalékkal csökkent. Emelkednek a beruházások, a kiskereskedelmi adatok a fogyasztás magas, bár a lassuló bérkiáramlás hatására fékeződő dinamikáját jelzik.
A bruttó átlagkereset dinamikája szeptembertől - amikortól a tavalyi 100 napos program keretében megvalósított béremelések hatása már a bázisban is szerepel - a vártnál is kissé jobban csökken, éves átlagban 11,5 százalék körüli ütem várható. Az infláció novemberben főleg az idényáras cikkek hatására emelkedett, de az év végén is a tavalyinál magasabb, 5,6 százalék körüli lesz, és a jövő év első hónapjaiban átmenetileg további emelkedés várható. A forint gyengülése az éves átlagra már alig hat, de az év végi árfolyam 260 Ft/euró felett vagy körül várható. Az államháztartás hiánya - jelentős decemberi szuficitet feltételezve - az előirányzottnál magasabb, de a GKI Rt. által korábban várt 5,3 százalék körül lesz.
A folyó fizetési mérleg hiánya megközelítheti az 5 milliárd eurót, a GDP 7 százalékát. A korábban előrejelzettnél nagyobb hiányt az áruforgalmon kívüli tényezők okozzák. Az export már a külkereskedelmi statisztika szerint sem kisebb a tavalyinál. A behozatalon belül a gyorsan növekvő fogyasztásnak, az - igaz alacsony tavalyi szinthez képest - megugró gépberuházásoknak és az energiaimportnak egyaránt szerepe van. Mivel a nettó működőtőke-beáramlás 1 milliárd euró alatt marad - a MOL-kibocsátás áthúzódik a jövő évre, s a II. félévben megindult beáramlás mellett továbbra is nagy a tőkeexport -, az ország eladósodása jelentősen emelkedik.
Rendkívül magasak a magyar kamatok
A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint 2003. II. félévében javul az ipar és az export teljesítménye. A külső egyensúly azonban jelentősen romlik, az infláció emelkedik. A kamatok rendkívül magasak.