Mint mondta: gazdasági elemzéseik azt mutatják, és az első negyedéves GDP adat is megerősíti, hogy a gazdasági tevékenység az eurózónában nyomott maradt az első negyedben. Ez tükrözi az iraki háború kedvezőtlen hatását, úgy a globális, mint az eurózóna gazdaságára nézve. Ugyanakkor az áprilisi-májusi mutatók sem jeleztek azonnali javulást a válság megoldása után, legjobb esetben is vegyes a kép - tette hozzá.
Duisenberg hangsúlyozta, hogy az árstabilitás kilátása középtávon jelentősen javult a legutóbbi kamatcsökkentési döntés óta, és ennek eredményeképp döntöttek a fél százalékpontos mérséklés mellett, miközben figyelembe vették a gazdasági növekedésre gyakorolt kockázatot is.
Kérdésekre válaszolva elmondta: az EKB nem lát deflációs veszélyt az euróövezetben, nincs olyan előrejelzés, amely defláció veszélyét sejtené az eurózónában. Az EKB elnöke úgy vélte, hogy a brit belépés az eurózónába kedvező lenne mind Nagy-Britannia, mind az övezet számára.
Se deflációs veszély, se fellendülés
A gazdasági növekedés a harmadik negyed első felében valószínűleg gyenge lesz és az éves átlagnövekedési várakozásokat az idén és jövőre lefelé kell módosítani, mindazonáltal a reál-GDP növekedésének fokozatos erősödését várjuk az év folyamán és ez jövőre nagyobb lendületet kap - jelentette ki az Európai Központi Bank kamatcsökkentését követően Wim Duisenberg, az EKB elnöke.