3p

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) sikeresnek tartja a környezetet veszélyeztető anyagok, a védett állatok illegális kereskedelmének megakadályozása érdekében az átmeneti gazdaságú országokban évekkel ezelőtt indított akcióját.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) sikeresnek tartja a környezetet veszélyeztető anyagok, a védett állatok illegális kereskedelmének megakadályozása érdekében az átmeneti gazdaságú országokban évekkel ezelőtt indított akcióját - mondta Rajendra Shende, az ENSZ szakmai programja párizsi irodájának munkatársa.

A program indításakor átmeneti gazdaságú országnak számító 21 állam képviselői Budapesten vitatták meg vám-, környezetvédelmi és természetvédelmi szakemberek részvételével a több éve megkezdett együttműködés eredményeit.

Rajendra Shende, aki az UNEP energia és ózonhatással foglalkozó egységét vezeti, külön is kitért a magaslégköri ózont lebontó anyagok problémájára. Mint mondta: a program során együttműködő 21 országban a freonok, halonok gyártását, használatát korlátozó montreáli egyezmény előtt évente 150 ezer tonnányi ilyen anyagot gyártottak, illetve használtak fel. Ma már a 21 közül egy államban sem állítanak elő ilyen anyagokat, s a felhasználás is összességében ezer tonna alatti.

A fejlődő országokban viszont hosszabb idő alatt kell megszüntetni ezen anyagok használatát, így számukra még engedélyezett beszerzésük, használatuk. Mindez nemzetközi szinten lehetőséget ad a gyártásra, s az illegális kereskedelemre is. Rajendra Shende hangsúlyozta: a nemzetközi vámhatóságok tehát egymással, illetve az adott ország környezet- és természetvédelmi szakembereivel együttműködve sokat tehetnek az illegális kereskedelem megakadályozásáért, lényegében a magaslégköri ózon védelméért. Fontos, hogy csak a cégek számára kiadott gyártási, felhasználási kvóták, engedélyek alapján történjen az ózonlebontó anyagok forgalma.

Az ENSZ szakmai programjának képviselője rámutatott: az UNEP a Vámigazgatások Világszervezetével (WCO) együttműködve kezdeményezte a Zöld Vám programot, amely főként a fejlődő országokban szeretné elérni a vámhatóságok ez irányú tevékenységét, annak hatékonyságának javítását.

Kaizinger Tibor ezredes, a VPOP főosztályvezetője arról szólt, hogy a nem EU-s országokkal fennálló határokon szigorították az ellenőrzéseket, de a tagországok határainak közelében is bármikor és bármilyen szállítmányt ellenőrizhetnek. Igaz, ez az ellenőrzési lehetőség a gyártelepeken is. Az európai uniós segítséggel felszerelt, jól képzett szakemberekkel dolgozó vegyi laboratóriumok bevonásával kiszűrhetik a környezetet veszélyeztető anyagokat, a veszélyes hulladékokat, az ózonkárosító vegyületeket a forgalomból.

Az 1996-ban megkötött, s múlt évben megújított együttműködési megállapodás alapján rendszeres a munkakapcsolatuk a magyar környezetvédelmi, természetvédelmi szakemberekkel. Az együttműködés révén rendszeresek a vámtisztviselők környezet- és természetvédelmi továbbképzései. Ezek helyszíne a budapesti Vámigazgatások Világszervezete Regionális Oktatási Központja. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!