3p

Sikeresen zajlott a miskolci Admatis Kft. vezette konzorcium anyagtudományi kísérlete a Nemzetközi Űrállomáson, a FOCUS (Foam Casting and Utilization in Space) projekt következő lépése az eredmények kiértékelése, mondta Bárczy Tamás, a cég kereskedelmi menedzsere.

Farkas Bertalan 1980-as, homályos célú és dokumentáltságú kísérlete után ez a második alkalom, hogy magyar tudományos művelet történt a világűrben, írja a Napi Gazdaság. A kísérlet fő célja habgenerátor kifejlesztése volt nagy szilárdságú fémhabra, amely érzéketlen a gravitáció irányára és nagyságára, felhasználása pedig igen széles körű lehet. Heteken belül az Admatishoz kerülnek a kísérletről készült részletes felvételek, ezek alapján történik a kísérlet leírása és értékelése, ami akár több évig is tarthat - tette hozzá Bárczy. A konzorcium szabadalmának számító habosítógenerátor működtetése gyakorlatilag problémamentes volt a súlytanság állapotában, apróbb gondok ellenére a berendezés várakozások fölött teljesített a Földtől körülbelül 300 kilométeres távolságban is. Az űrállomás és a műveletet végző asztronauta folyamatos földi kapcsolatban állt az Admatis szakembereivel, akik egy fedélzeti kamera segítségével nyomon követhették az eseményeket, amelyek a nem túl nagy felbontású optikán keresztül is transzparensen zajlottak.

A magyar cég mindössze néhány kilogrammot nyomó berendezése a február 7-én folytatott kísérlet előtt négy nappal indult Bajkonurból egy orosz teherűrhajó fedélzetén, de már január végén üzemkész állapotba kellett hozni. Így meglehetősen szűk határidővel kellett a kísérletet elvégezni, mivel a készülék csak február 10-ig volt működőképes. Boldogok vagyunk, hogy a szerkezet járt az űrállomáson - mondta a szakember, aki szerint ezzel a konzorcium kiváló referenciát szerzett és egy elitklubba került. Az Admatis az első magyar vállalkozás, amely ilyen lehetőséghez jutott.

A 2008 elején alakult konzorcium hároméves fejlesztéseként létrejött szerkezet megszületését és űrbe juttatását az Európai Űrügynökség (ESA) körülbelül félmillió eurós forrása tette lehetővé, amelyet részben uniós k+f pályázatokból teremtettek elő. Magyarország a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) révén évente 2 millió euróval támogatja az ESA PECS programját (Programme for European Cooperating States), amelynek nagy részét hazai kutatóműhelyek pályázhatják meg, és amely a berendezés építését teljes mértékben finanszírozta. Az ESA az európai űriparban zajló munkálatok koordinátora is, és egy másik, az EU-val közösen futtatott projektjében az Admatis szintén érdekelt. A cég számos másik vállalkozással együtt részt vesz a Sentinel-2 műhold építésében is; az igazi kihívást jelenleg ez jelenti - mondta Bárczy. A körülbelül másfél tonnás, elsősorban környezetvédelmi célokra készülő szatellithez több alkatrészt is gyárt az európai űripari óriáscég, az EADS beszállítójaként munkálkodó Admatis. A számos alvállalkozót, "fél Európát" foglalkoztató projekt tulajdonképpen maga is egy nagy gépezet, amelyben kis csavarnak lenni is jó. A repülő modell átadását december végére ígéri a projekt vezetője, de a magyar cég számára a május-júniusi időszak is nagy izgalmakat tartogat, ugyanis ekkor döntenek terveik elfogadásáról. A döntésen pedig igen sok múlhat, hiszen míg az űrkutatás drága, addig a kész űrtechnika meglehetősen jól hoz a konyhára - tette hozzá Bárczy.

A konzorcium tagja az Admatis mellett a Technoplast Kft., a Refmon Zrt., a Miskolci Egyetem és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!