Nem tudta teljesen betölteni feladatát az Európai Unióba tavaly belépett kelet-európai országok csatlakozási felkészülésének támogatásában a mezőgazdaságra összpontosító SAPARD program - állapítja meg annak a jelentésnek a tervezete, amelyet az Európai Parlament képviselői, köztük a magyar Pálfi István (Fidesz-MPSZ) állítottak össze az Európai Számvevőszéknek a 2003-as uniós költségvetés végrehajtásáról készített jelentésére reagálva.
Az EU számvevőszéke most először külön elemzést csatolt éves jelentéséhez a SAPARD-ról és - az uniósnak megfelelő intézményrendszer kialakítására hivatott - PHARE előcsatlakozási programról. A teljes témáról a parlamenti jelentés tervezetét az angol Terence Wynn jegyzi, a SAPARD-ról szóló részt Pálfi István készítette, aki az EP költségvetés-ellenőrzési bizottságában általában is felügyeli az EU-hoz már csatlakozott, illetve csatlakozásra váró országok belépését előkészítő pénzalapok felhasználását.
A számvevőszéki és az európai parlamenti jelentés megállapításait összefoglalva a magyar képviselő az MTI-nek hétfőn Brüsszelben elmondta: az uniós segítség nem érkezett meg időben, a csatlakozás előtt az akkori tagjelöltekhez. Ezért egyfelől az Európai Bizottság felelős, amely megtervezte, előkészítette és kézben tartotta a programot. Másfelől a tagállamok - azok hatóságainak - felelőssége sem megkerülhető: egyrészt ezek túlságosan bonyolulttá tették a pályázati feltételrendszert, másrészt a pénzek nem mindig a címzetthez jutottak el, harmadrészt a SAPARD nem érte el a minőségi előrelépést, helyette mennyiségi termelésnöveléshez vezetett.
Pálfi István emlékeztetett arra, hogy az új tagországok a csatlakozás pillanatáig a rendelkezésre álló összegnek átlagosan csak az 50 százalékát tudták lekötni. Magyarország ráadásul a programmal lefedett országok között az egyik legrosszabb teljesítményt nyújtotta. Különösen sajnálatosnak mondta a magyar képviselő, hogy a SAPARD nem tudta a csatlakozó országokat segíteni abban, hogy felkészüljenek a nagyobb uniós pénzalapok fogadására. (MTI)
Sikertelen volt a Sapard program
Egy most készülő jelentés szerint a kelet-európai országok mezőgazdaságát támogató SAPARD program nem tudta betölteni a neki szánt feladatot.