A főváros iroda jellegű ingatlanjainak piacán 2003-ban immár stabilizálódás figyelhető meg. A piaci helyzet ilyen módon való alakulásának okai a kereslet és a kínálat közötti arány kedvező alakulásban keresendők. Míg 2003 első félévében kevesebb, mint 6000 m2 irodaterület került átadásra, a harmadik negyedévi átadások (39000 m²) jóval meghaladták az előző időszak átlagát - áll az Ablon Kft felmérésében.
A budapesti irodapiac "A" kategóriás kínálata jelenleg mintegy 1 millió 340 ezer négyzetméter. 2003-ban becslések szerint összesen 91100 négyzetméter alapterületű új irodaház kerül átadásra, amely 35 százalékkal marad el az előző évi számadattól.
A budapesti piac földrajzi felosztás szerint belvárosi, központi, nem központi területekből és Budapest vonzáskörzetében lévő fejlesztésekből áll. Az idei fejlesztések 66 százaléka (60100 m²) a nem központi területeken valósul meg, amely megfelel az utóbbi időszakban megfigyelhető trendnek. Ezt követik a központi területek fejlesztései. Ezek a piaci torta 24 százalékát teszik ki (22000 m²). A belvárosi terület, részben telítettsége, részben pedig a magas árak, parkolási gondok és csökkenő vonzereje miatt csupán a fejlesztések 10 százalékát teszi ki egyetlen átadással (9000 m²). Az agglomerációban, ebben az évben nem bővült az irodaállomány.
A 2003-ban megvalósult bérbeadások is igazolják, hogy a nem központi területek kedveltek az irodabérlők körében, ugyanis a bérleti tranzakciók átlagosan felét ezekben a kerületekben regisztrálják.
A telített belső területek után a szakemberek szerint mind fontosabb szerepe lesz a fejlesztések során egyes külsőbb régióknak. Ebből a szempontból kiemelkedő a Váci út.
Az irodapiaci szektorban való jelenlét hosszútávú koncepció mellett lehet sikeres. A termék kialakításában a klasszikus szempontok mellett - úgymint jó megközelíthetőség, magas műszaki minőség - egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a folyamatosan fejlődő bérlői igények felismerésére és azok kielégítésére. A rugalmasság és az ergonómiai szempontok megjelenése ma már természetes egy-egy fejlesztés tervezésénél – fogalmazott Makkai Zsuzsanna, az Ablon értékesítési vezetője.
Stabil kereslet a budapesti irodapiacon
A budapesti irodapiacon 2003 folyamán stabilizálódás tapasztalható, amelynek okai a visszafogott mértékű fejlesztések mellett a folyamatos kiegyensúlyozott keresletben keresendőek. Az új irodaterületek 66 százalékát a város nem központi elhelyezkedésű területein adták át. Az ingatlanpiacon a túlkínálat folyamatos csökkenése regisztrálható, amely kedvez a spekulatív célú fejlesztői szándékoknak.