Máig nem lehet egyértelmű választ kapni arra a kérdésre, vajon mennyire káros az emberi szervezetre az elektromos készülékekből származó sugárzás. Pedig azok mindennapjaink részévé váltak, elég csak a mobiltelefonra, a mikrohullámú sütőre vagy akár a tévé- és rádióantennára gondolni.
Bár mára lecsengett az az időszak, amikor szinte hetente látott napvilágot egy-egy tanulmány arról, hogy a mobiltelefonok agydaganatot okoznak-e vagy sem, az összeesküvés-elméleteket kedvelők szerint ez csupán annak az eredménye, hogy a mobilszolgáltatók győztek: több pénzük volt a nekik kedvező eredményt hozó kutatások finanszírozására.
Az biztos, hogy a régebben épített nagy teljesítményű rádióantennáknál dolgozókat rácsos fémhálóval védik a túl nagy elektromos sugárzástól, ilyet lehet látni például Százhalombattán is, a hőerőműből kifelé futó nagy áramerősségű kábelek mentén. A sűrű szövésű acélketrec ugyanis elnyeli a sugarakat. (A sugárzások felfedezője után Faraday-kalitkának hívják az ilyen típusú árnyékolómegoldásokat.)
Szabadalom benyújtva
Vajai László, az azóta sikeres Allergofilter kecskeméti feltalálója abból indult ki, hogy a sugárzás mennyisége dinamikusan nőtt az elmúlt két-három évtizedben, és vannak, akik - éppen az egymásnak ellentmondó orvosi és biológiai kutatásoknak köszönhetően - továbbra is tartanak ezektől a sugaraktól. Nekik és az ilyen berendezések környékén dolgozó embereknek jelenthet megoldást az az ötlet, amely szabadalmára napokban nyújtott be kérvényt a mérnök: spray-vel - vagy kenőccsel - közvetlenül az emberi testet lehetne védeni az elektroszmognak is nevezett behatásoktól.
"Négy éve kezdtem el foglalkozni ezzel a témával. Azon kezdtem el gondolkodni, milyen az a védőruha, amely tökéletesen véd a sugaraktól, viszont könnyen lehet benne mozogni. Aztán rájöttem, hogy képtelenség értelmes munkát végezni egy fémhálóba burkolva. Viszont a nanotechnológia eredményeit tanulmányozva arra jutottam, hogy ma már nem feltétlenül drótkerítésben kell gondolkodnünk, ha fémekkel foglalkozunk. Innen jött az ötlet, hogy könnyen kezelhető permettel vagy kenőccsel is be lehet burkolni az emberi testet, ráadásul azt is meg lehet oldani, hogy ne csillogjon fémesen a bőrünk" - mondta a feltaláló.
A bőrre is felkenhetik
Vajai László szabadalmi kérelmében azt állítja, hogy véletlenszerű szemcseszórással Farady-kalitkát lehet létrehozni a védeni kívánt felületen. Amennyiben az alkalmazott szemcseméret a nano és/vagy mikrométer nagyságrendbe esik, akkor nagyon nagy esély van arra , hogy szinte ideális szerkezetű védőszerkezetet hozzunk létre. Mivel az adott elv működésének nem alapkövetelménye a kalitka alkotóelemeinek vastagsága, így a "rendszer" tökéletes védelmet nyújthat.
Fontos, hogy a testre szórt fémtakaró viselhető legyen és ne gátolja a szokásos életvitelt. Ezt a tulajdonságot lehet erősíteni olyan megfelelő "hordozó" adalékanyaggal, amelyben az említett részecskék szabályos vagy szabálytalan eloszlásban vannak elnyeletve. Az említett adalékanyag lehet bármilyen semleges, illetve bőrbarát folyadék állapotú anyag, amely megfelelő koncentrációban képes befogadni a kalitka szerkezetét biztosító részecskéket, és amelyet fel lehet kenni a bőrre.
Vajai László szerint lehet piaca az ötletéből esetlegesen megvalósuló terméknek: a félelmek eloszlatása érdekében a gyártók egyre gyakrabban élnek a vezetékek fokozott szigetelésével. Ráadásul megjelentek olyan berendezések is, melyeket arra terveztek, hogy kis területen belül semlegesítsék a nemkívánatos hatású sugárzásokat. Még mindig lehet kapni különböző semlegesítő eszközöket, tokokat (például mobiltelefonokhoz), emellett sugárzásvédő takarókat is lehet vásárolni.
Személyes erőtér
A feltaláló még egy dolgot említett, ami segítheti az egyelőre Faraday-spray-nek elnevezett eszköz jövőbeni elterjedését. Mivel alapjában véve fémrétegről van szó, alkalmazásakor várható egy kisebb intenzítású "személyes" erőtér kialakulása. Ráadásul amennyiben az alkalmazott szemcseállomány vas alapú, akkor némi mágneses tér létrejöttével is lehet számolni.
"Jótékony" mágneses tereket már sok helyen alkalmaznak, és aki fogékony a mágneses ékszerek, lepedők és takarókra, az jó eséllyel érdeklődik majd a spray után is - fejtette ki a mérnök.
"Bár már négy év eltelt, még mindig nagyon az elején vagyok a munkának, mivel egyedül próbálom finanszírozni kísérleteimet" - mondta Vajai László. A szabadalom benyújtásáig nem akart befektetőket keresni, mivel félt, hogy ötletét ellopják. Most viszont - a szabadalom benyújtásával egy időben - befektetők kereséséhez is hozzáfogott, szerinte ugyanis külső tőke bevonása nélkül nem tudja megvalósítani ötletét.
L. Nagy Gábor