Rekord számú, a megelőző évhez képest 4,7 százalékkal több, összesen 156 ezer nemzetközi szabadalmat jelentettek be a WIPO-nál. Ennek egyharmada, 52 ezer kérelem az Egyesült Államokból érkezett. Amerikát a rangsorban Japán, Németország, Dél-Korea, Franciaország, Nagy-Britannia és Kína követi.
A korábbi években megfigyelt folyamat tavaly is folytatódott: a világon az innovációs tevékenységek súlypontja Északkelet-Ázsiába helyeződik át. Japán, Dél-Korea és Kína a benyújtott szabadalmak 26 százalékát képviselte.
Dél-Koreában és Kínában kiemelkedően nagy, 18,8, illetve 38 százalékban növekedett a szabadalmak száma. Előbbi Franciaországot megelőzve került a negyedik helyre, utóbbi Hollandiát szorította lejjebb a hetedik helyről. Kína teljesítménye különösen figyelemre méltó: az utóbbi három évben 43, 58 és 38 százalékos növekményt rögzítettek. Magyarországról tavaly 160 szabadalmat jelentettek be, a 2006-os 145 és a 2005-ös 160 után.
A cégek rangsorát 2100 szabadalommal a japán Matsushita vezeti, amely a 2002 óta élenjáró holland Philipset taszította le a csúcsról. Mindkét vállalatóriás az elektronikai ágazatban működik, mint ahogy a harmadik helyezett német Siemens is. A vezető húsz vállalatból hat-hat amerikai, illetve japán, három német. A legtöbb újítást benyújtó cégek között volt a német Bosch, a japán Toyota, valamint az amerikai Qualcomm, Microsoft, Motorola és a finn Nokia.
Az ENSZ szakosított szervezeteként működő WIPO jelentése szerint a legtöbb szabadalmat a telekommunikáció, az információtechnológia és a gyógyszeripar területén nyújtották be. A szabadalmi beadványok egyre nagyobb hányadát elektronikus úton juttatják el a szervezethez, ami meggyorsítja a technológia újítások átfutási idejét.