Cél az elmaradottabb régiók kis- és középvállalkozásainak fejlesztése
2007. április 24-én zárultak le a tárgyalások az Európai Bizottság és a magyar kormány között az Új Magyarország Fejlesztési Tervről. Az operatív programokkal működő terv fő célja a gazdaság, ezen belül leginkább a kis- és középvállalkozások fejlesztése, ezzel együtt felzárkóztatni hazánkat az Európai Unióhoz. Elsősorban területi alapon osztanák szét a támogatást, több pénz jutna a fejletlenebb régiókba. A Közép Magyarországi Régióba történő beruházás esetén magasabb önrésszel tudnak csak pályázni Budapest egy főre jutó GDP növelő hatása miatt, az elnyerhető összeg sem olyan mértékű, mint a többi régióban. Amennyiben a fenti régióba kívánunk beruházni, akkor a Közép Magyarországi Operatív Program (KMOP) kiírásait kell figyelembe vennünk, minden más esetben pedig a Gazdaságfejlesztési Operatív Programot (GOP). Mivel tényleg a kkv-k fejlesztése a cél, ezért a KMOP kiírásai nem is érintik a nagyvállalatokat.
Komplex technológiai fejlesztések előnyben
A meghirdetett 5 pályázat keretében a vállalkozások az alábbi fejlesztéseikhez kaphatnak vissza nem térítendő támogatást:
- Eszközbeszerzés,
- Infrastrukturális és ingatlan beruházás,
- Az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések,
- Információs technológia-fejlesztés,
- Piacra jutás támogatása,
- Vállalati HR fejlesztés,
- Minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatása.
A támogatások összege nőtt
2007-ben, 16 pályázatban közel 100 milliárd forintot osztottak szét, idén még öt kiírás jelent meg 30 milliárd forint értékben. Az egyes pályázatokra kapható maximálisan elnyerhető támogatás is nőtt az idén. Az önrész mértéke a KMOP esetében 75 százalék, a GOP esetében 60 százalék, amiből a saját forrás mértéke 25 százalék, a többi lehet egyéb támogatás, banki hitel.