Borsodban 1994-ben, két évvel a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvény megszületése előtt már megalakult a területfejlesztési tanács, amely elkészítette a rendszerváltást követően nehéz gazdasági helyzetbe került megye szerkezetátalakítási és válságkezelési programját - emlékeztetett Gyárfás Ildikó. Megjegyezte, hogy ezt a munkát Phare-támogatással és az EU területfejlesztési alapelveinek figyelembevételével valósították meg.
Gyárfás Ildikó úgy vélekedett, hogy Magyarországon elsőként a legkedvezőtlenebb helyzetű megyék közé sorolt Borsodban sikerült a gyakorlatban is alkalmazni az EU területfejlesztési alapelveit, a decentralizációt, az integrációt, a szubszidaritást, a partnerséget, a forrásaddíciót, és azokat össze tudták kapcsolni a költségvetési forrásokkal.
A projektnek és továbbfejlesztett változatainak köszönhetően 1994 és 2004 között 44 milliárd forint decentralizált támogatás odaítéléséről dönthetett a területfejlesztési tanács, a pályázatokon nyertes több mint 7,5 ezer projekt révén mintegy 210 milliárd forint értékű fejlesztés valósulhatott meg a megyében. Elhangzott: Borsodban jó ütemben halad a gazdasági szerkezet átalakulása, ma már 12 ipari park és két vállalkozási övezet várja a befektetőket. Azáltal, hogy az autópálya két héttel ezelőtt elérte Miskolcot is, még inkább vonzó lehet a térség a külföldi tőke számára, és ezáltal a megye új fejlődési pályára állhat. (MTI)
Tíz év alatt 44 milliárd területfejlesztésre Borsodban
Az országban elsőként megalakult Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács közreműködésével az elmúlt tíz év alatt a megyében 210 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg - mondta Gyárfás Ildikó elnök.