7. Az ISO 9000 elvette a vezetők kedvét, hogy rendszerelméletet és ingadozáselméletet tanuljanak.
"Az ISO 9000 fejezeteibe beágyazott elmélet nem ösztönzi a rendszerben gondolkodást és az ingadozás megértését, alkalmazását a teljesítmény javítására. Ehelyett az ISO 9000 azt a hitet ülteti a vezetőkbe, hogy az eljárásokhoz való ragaszkodás csökkenti az ingadozást. Valójában azonban az eljárások betartása növelheti az ingadozást."
8. Az ISO 9000 nem segíti elő a jó vevő-szállító kapcsolatokat.
Az ISO 9000 a vevő-szállító kapcsolatok "szerződéses" nézőpontját helyezi előtérbe. Kötelezi a szállítókat, hogy tanúsíttassák magukat, vagy más dolgokat végezzenek, amelyek a vevő-szállító kapcsolatokat az optimálisnál rosszabbá teszik. "Megfelelsz az előírásoknak, vagy nem veszünk tőled." Ez nem az a megközelítés, amely elősegíti a kölcsönösséget, bizalmat és tanulást, a jó vevő-szállító kapcsolatok megalapozását.
9. A kényszer nem segíti elő a tanulást.
"A vezetők nem tanulnak. A szabványok uralma megakadályozza a tanulást." A szerző szerint az ISO 9000 következménye, hogy "egy nem vezetőkből álló csoport diktálja a vezetőknek, hogy mit kívánnak a jó vezetéstől." Az ellenőrzés a szabványalkotók és az auditorok kezében van és nem a vezetőkében.
A versenyképességre való törekvés az oka, hogy a vezetők készek "előre gyártott" kézikönyvekért, valamint nem tisztességes auditokért fizetni.
10. Az ISO 9000, mint beavatkozás, nem bátorítja a vezetőket, hogy különbözőképpen gondolkodjanak.
"Egyes vezetők és valószínűleg az auditorok többsége is azt hiszi, hogy egy szervezet az ISO 9000 szerinti tanúsítással "megcsinálta a minőséget", holott semmi sincs messzebb az igazságtól." Az ISO 9000 tovább erősíti azt az elképzelést, hogy a munka vezetői és dolgozói szerepkörre tagolódik. A 20. századi vezetésnek ez volt az alapvető tévedése. A szabvány folytatja azt a hagyományt, hogy a "vezetők döntenek" és "a munkások végrehajtják a döntést". A jobbik út egy teljesen más irányítási filozófiát feltételez.
Dr. Tar József összefoglalója
Tíz szempont, amely az ISO 9000 ellen szól
John Seddon az ISO 9000 szabványok régi ellenzője. Számos munkája jelent meg, amelyben kritikusan boncolja a minőségirányítási rendszer hibáit. Az alábbiakban a szerző tíz ellenérvét sorakoztatjuk fel, amelyek az ISO 9000:2000 szabványok figyelembevételével születtek meg.