3p

Románia kedden elindította a nemzeti olajvállalat a Petrom régóta halogatott privatizációját: az előzetes, nem kötelező ajánlatokat szeptember 19-ig várják. A gazdasági minisztérium szeptember 30-ig hirdeti ki, hogy az érdeklődők közül melyek tehetnek kötelező ajánlatot.

A gazdasági minisztérium a bejelentése értelmében a Petrom részvényeinek 33,34 százalékát ajánlják fel megvételre stratégiai befektetőnek, és a vásárló ezt követően tőkeemeléssel jut majd 51 százalékos többségi részesedéshez. A Petrom-privatizálás - amelytől mintegy 1,0 milliárd dolláros bevételt várnak - fontos eleme Románia és a nemzetközi pénzintézetek hitel-megállapodásainak - számolt be az MTI.

A reménybeli stratégiai befektetőnek bizonyítania kell, hogy van tapasztalata olaj- és gázipari cégek működtetésében és éves bevétele az elmúlt három évben - egy cég esetében -meghaladta az 1,0 milliárd dollárt, konzorcium esetében az 1,3 milliárdot, valamint a jelentkezőnek banki referenciával is rendelkeznie kell, hogy kötelező ajánlatot tehessen. A román kormány augusztus elején három hónappal elhalasztotta, jövő március végére írta elő a Petrom privatizálásának lezárását.

A román gazdasági sajtó szerint a kormány aggódik: a Petrom román állami olajtársaság privatizációja iránt nem mutatnak majd igazán érdeklődést a nagy nemzetközi társaságok. A sajtóban megszólaló szakértők szerint ez a döntés sokkal inkább a nemzetközi olajpiac másodrendű szereplőinek szól, nem az igazán nagy nemzetközi társaságoknak. A szakértők szerint a nagy stratégiai befektetők rendelkeznek megfelelő anyagi eszközökkel ahhoz, hogy azonnal megvegyék a Petrom részvényeinek 51 százalékát, és nem szívesen bajlódnak azokkal a komplikációkkal, amelyek rendszerint a tőkeemelést kísérik.

A külföldi elemzők is azon a véleményen vannak, hogy a Petrom privatizációja iránt elsősorban a térségbeli társaságok érdeklődnek majd. - Az amerikai társaságok szinte alig vannak jelen a térségben, nem lenne meglepő, ha közülük senki nem jelentkezne - mondta Matthew Vogel, a Barclays Capital befektetési bank igazgatója, aki szerint elsősorban az osztrák OMV, illetve a magyar Mol csoport részéről lesz majd érdeklődés.

Az idei első félévben 1200 milliárd lejes (36,3 millió dolláros) adózás előtti nyereséget ért el a Petrom, 27 százalékkal meghaladva a tavalyi azonos időszak 934 milliárd lejes (28,5 millió dollár) teljesítményét. A cég forgalma az időszakban 33,534 ezer milliárd lej volt (1,01 milliárd dollár), 43 millió dollárral több, mint a tavalyi első félévben. A Petrom - vezetőinek értékelése szerint - jó pénzügyi eredményeit költségcsökkentő intézkedéseinek és növekvő olajtermék exportjának köszönheti.

Kapcsolódó anyagok
Merre tart a regionális olajpiaci verseny
Nem indul a Mol a román olajcégért?



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!