3p

A tavalyi első háromnegyedévben jelentősen nőtt a lízing-, faktoring-, pénzkölcsönzési és egyéb tevékenységgel foglalkozó pénzügyi vállalkozások aktivitása, s jövedelmezőségük továbbra is rendkívül magas - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adataiból.

A koncentráció a szektorban változatlanul nagy, tavaly szeptember végén a 30 legnagyobb cég adta az összesített mérlegfőösszeg 81,4 százalékát, s közülük 22 banki hátterű vállalkozás volt.

Az adatok összesítésekor működő 191 pénzügyi vállalkozás mérlegfőösszege 2003. szeptember 30-án 1.133 milliárd forint volt, 49,8 százalékkal nőtt egy év alatt. A szektor tavaly szeptember végéig 31,8 milliárd forint adózás előtti profitot könyvelt el, 87,6 százalékkal többet, mint az előző év hasonló időszakában. A pénzügyi vállalkozások annualizált eszközjövedelmezősége (ROA) a korábbi ugyancsak igen magas 5,13 százalékról 6,41 százalékra nőtt. Az annualizált tőkejövedelmezőség (ROE) még nagyobb mértékben javult, 38,49 százalékról 56,54 százalékra.

A pénzügyi vállalkozások ügyfélkihelyezéseinek állománya a mérlegfőösszegéhez hasonló mértékben, 51,1 százalékkal bővült. Az aktivitás növekedésében a gépjármű vásárlásra nyújtott kölcsönök játszották a legnagyobb szerepet. A felügyelet elemzése szerint azonban a jövőben e kölcsönök növekedési ütemének mérséklődésére kell számítani - dinamikájuk már a tavalyi harmadik negyedévben lassult -, a gépkocsival való ellátottság folyamatos javulása mellett ilyen irányba hat a devizaalapú kölcsönök esetében a forint nagymértékű volatilitása, a forintalapúaknál pedig a kamatszint emelkedése.

A szektor forrásai között tovább - az egy évvel korábbi 77,6 százalékról 81,2 százalékra -- nőtt a hitelintézetektől származó források aránya, s 2003. szeptember 30-án 919,7 milliárd forintot tett ki. A devizaeszközök és a devizaforrások növekedési üteme (80,4, illetve 80,5 százalék) lényegesen meghaladta a mérlegfőösszegét (49,8 százalék), s arányuk a mérlegfőösszegen belül tavaly szeptember végén 14,6 százalék (164,9 milliárd forint), illetve 39,1 százalék (442,6 milliárd forint) volt. Az összesített mérlegen belül jelentős, 277,7 milliárd forint értékű devizaforrás többlet alakult ki.

A szektor saját tőkéje 2003. szeptember végén 128,1 milliárd forint volt, növekedésének üteme (egy év alatt 29,4 százalék) nem érte el a mérlegfőösszegét, így mérlegen belül részaránya 13,1-ről 11,3 százalékra mérséklődött. A felügyelet adatai szerint tavaly szeptember végén 11 pénzügyi vállalkozás saját tőkéje nem érte el az előírt 50 millió forintos minimumot, közülük négyé a GT.-ben előírt, a jegyzett tőkéhez mért kétharmados arányt sem.

<=p>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!