2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi és a hazai gazdasági folyamatok 2003. első felében kedvezőtlenebbek voltak a kül- és belföldi várakozásoknál. Ráadásul a korábban 2003. második felére várt élénkülés késik és idén csak szerény lesz.

Azonban a 2004-ben tovább erősödő működőtőke-beáramlás sem fogja fedezni a hiányt, így az ország nettó külföldi adóssága tovább, a GDP 26-27%-ára emelkedik. Az erősödő inflációs nyomás következtében, továbbá a most már halaszthatatlan energiaár-emelések, az EU-csatlakozás kapcsán évekkel ezelőtt vállalt forgalmi adó változtatások és a költségvetési kényszerből adódó további adó- és árlépések nyomán az infláció az év első három hónapjában jelentősen gyorsul. 2004 első felében 6,5-7% közé emelkedik, majd fokozatosan mérséklődik és decemberben várhatóan 5,5% környékén lesz.

Az éves átlagos árszínvonal-emelkedés kb. 6,2% lesz. Az infláció felugrása átmeneti, mivel az áfa-emelés 1-1,5 százalékponttal növeli az árindexet. A pénz- és tőkepiacon szerény, de tartós javulás várható. A kialakult helyzetben a monetáris politika rövidtávú inflációs célt nem tud kitűzni, e tekintetben valószínűleg 2005-re koncentrál, s addig inkább árfolyamcélt követ. A külföldi portfolió befektetők fokozatosan visszatérnek. A forint túlzott erősödését a jegybank többszöri kamatcsökkentéssel tudja (fogja) megakadályozni. A GKI Rt. arra számít, hogy jövőre a forint árfolyamát a jegybank tartósan a 2003. végére kialakuló 250 forint/euró közelében tartja, s ennek érdekében a piaci kamatok eleinte 8,5%, később 7,5% körüli szintre esnek.

Egy ilyen árfolyam- és kamatpolitika valószínűleg egyaránt viszonylag kedvezően hatna az inflációra, a növekedésre és a versenyképességre (lenne reálfelértékelődés, de szerény, 3% körüli). Összességében a GKI Rt. arra számít, hogy a magyar gazdaság 2004-ben egy korrekciós pályán fejlődik: a termelés húzóerejévé a beruházások és az export élénkülése válik; a megtermelt jövedelem az ideinél kissé gyorsabban, a belföldön felhasznált jövedelem pedig jóval lassabban emelkedik; a belső és külső egyensúlyi hiány (a GDP-hez képest) mérséklődik; az inflációs nyomás pedig - az árnövekedés átmeneti gyorsulása után - enyhül. Ezzel 2005-től megteremtődhet egy olyan fejlődés lehetősége, amely az összességében egészséges 1996-2004. közötti trendet követi.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!