2p

Az Európai Unió új stratégiát dolgozott ki a termékhamisítás ellen, s ennek egyik eleme, hogy ezentúl az e téren vétkes államokat beperelik majd a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO).

Az Európai Unió új stratégiát dolgozott ki a termékhamisítás ellen, s ennek egyik eleme, hogy ezentúl az e téren vétkes államokat beperelik majd a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO).

Egészen eddig az EU egyfajta átmeneti időt hagyott a fejlődő országoknak, hogy teljesítsék a szellemi tulajdon védelméről, a termékhamisítás elleni határozott fellépésről szóló WTO-jogszabályokat. Ez az idő azonban - mint Pascal Lamy, az EU-bizottság kereskedelmi kérdésekért felelős tagja szerdán Brüsszelben újságíróknak elmondta - hamarosan véget ér.

Az EU-bizottság által szerdán elfogadott új stratégia meghatározza, mely országokban lenne a legfontosabb a cselekvés. Mindenek előtt Kínában, de Brazíliában, Thaiföldön, s két, az EU-hoz közeli államban, Oroszországban és Ukrajnában is. A perlés, a nyilvános bírálat mellett anyagi támogatást ígér, valamint segítséget az adott országokban lévő vámszervek dolgozóinak jobb kiképzéséhez.

Az Európai Unió becslései szerint a világkereskedelem 3-9 százalékát adják a hamisított termékek (táskáktól gépjárművekig, ruháktól CD- és DVD-lemezekig, sőt élelmiszerekig és gyógyszerekig ma már minden termékfajtánál megjelent e probléma), s mindez évente 200 milliárd euró kárt okoz e termékek jogos gyártóinak. A hatékonyabb fellépést azonban nem csak a gazdasági károk indokolják: mint Lamy mondta, a hamisított élelmiszerek, gyógyszerek már emberéleteket is követeltek.

2002-ben 90 millió euró értékben foglaltak le az EU vámszervei hamisított termékeket. Ezek többsége Ázsiából érkezett, s mint Lamy elmondta, különösen Kína ad okot aggodalomra, hiszen az innen érkező márkás termékek 20 százaléka hamisított. Az amerikai kormány szerint önmagában ez ötven milliárd dollárnyi kárt okoz a cégeknek világszerte: ennyivel kevesebb árút tudnak eladni.

Az EU szerint még Tajvanon, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Hongkongban és Dél-Koreában lenne szükség nagyon gyors és hatékony lépésekre a termékhamisítások visszaszorítására. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
A hamisítások miatt dühöngenek az európai cégek Kínában
Hamis termékek az áruházakban is
A hamis kínai termékek munkahelyek ezreit veszélyeztetik

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!