Franciaország energiaellátásának jelenleg 80 százalékát az atomerőművek biztosítják. A francia parlament döntése nyomán 2012-ben helyezik üzembe a észak-franciaországi Flamanville-ben a jelenleg legkorszerűbb demonstrációs atomerőművet, az 1600 megawatt teljesítményű európai nyomott vizes reaktort (EPR), amely fokozatosan venné át a jelenleg 19 francia atomerőműben működő 58 reaktor munkáját. Az atomfúziós reaktor minimális élettartama 60 év.
Egy második, ugyanilyen típusú atomerőmű megépítését jelentette be a francia államfő, de annak helyéről és üzembe állításának idejéről nem mondott semmit.
Sajtóértesülések szerint azonban 2017 lehet az üzembe állítás időpontja, és négy helyszín jöhet szóba: az első EPR helyszínéül szolgáló Flamanville, a szintén Normandiában található tengerparti Penly, valamint a Lyon közelében található Tricastin és a dél-franciaországi Marcoule.
A francia kormány azt szeretné, ha a nukleáris energia lenne a legfőbb válasz a jelenlegi olajválságra - jelentette ki korábban Francois Fillon miniszterelnök.
Az Areva és a Siemens közös francia-német technológiája alapján hasonló nyomott vizes reaktor építése már Finnországban is folyamatban van, amely várhatóan az eredetileg tervezettnél másfél évvel később, 2011-ben kezdi meg működését.
November végén az Areva két EPR reaktort adott el Kínának nyolcmilliárd eurós összegben, amely a polgári célokra felhasznált nukleáris energia történetének eddigi legnagyobb üzlete volt. Az Areva, a Total és a Suez is bejelentette, hogy két másik erőmű eladásáról is tárgyalnak az Egyesült Arab Emírségekkel.