Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli –hiánya június végéig 601,1 milliárd forintot ért el, amely az éves előirányzat 72,2 százalékát teszi ki. Az államháztartás bevételei június végéig az előirányzat 48,1 százalékára teljesültek. Az államháztartás jóváhagyott kiadásaiból 50,5 százalék került elköltésre.
A Pénzügyminisztérium június végére eredetileg 534 milliárd forintos deficitet becsült. Az egyenleg kedvezőtlenebb alakulásában két tényező játszott szerepet: egyfelől, hogy a jövedéki adó június végi fizetési határideje következtében a befizetésből mintegy 30 milliárd forintnyi áthúzódott júliusra, másfelől, hogy a tervezettnél magasabb összegre rúgtak a központi költségvetési szervek kiadásai. Ezek mintegy 60 százalékkal haladták meg az előző év hasonló időszakában mért szintet. A Pénzügyminisztérium becslése szerint július hónapban az államháztartás egyenlege nullszaldó körül alakulhat.
Júniusban az államháztartáson belül a központi költségvetés egyenlege 205,7 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak egyenlege pedig 11,5 milliárd forintos többlettel zárt. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege 1,8 milliárd forintos szufficitet mutat. Összességében az államháztartás júniusi egyenlege 192,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ez lényegesen magasabb mint a 85 milliárdos piaci várakozás.
Újabb figyelmeztető adat
Miközben a kormány a sajtóban felröppenő, a megbilllenő gazdasági helyzetre magoldást jelentő lépések kapcsán sorra teszi közzé cáfolatait, a napvilágra kerülő adatok egyre rosszabb makrogazdasági képet festenek.