A baljós jelek többekben az 1998-as nyári eseményeket juttatja eszébe, noha az akkori és a jelenlegi gazdasági fundamentumok merőben eltérőek - vélekednek a szakértők. Nem szabad ugyanakkor lebecsülni a lépés kiváltotta érzelmeket és az erre rájátszó spekulánsok erejét.
Az MTI beszámolója szerint MICEX-en, az egyik legnagyobb orosz tőzsdén az árfolyamok a hétfői kereskedés kezdetekor 12,6 százalékkal estek, a Jukosz-papírok vesztesége e MICEX-en 19, az RTS-tőzsdén 16 százalékos volt. A rubel árfolyama 30,0750 dollárra esett a pénteki 29,9156-ról annak hatására, hogy a bankok gyorsan lezárták dollárpozícióikat és keményvalutákra álltak át. Az egyik bankszakember szerint a tőkekivonás mértéke jelentősen meghaladja meg a tőkebehozatalét, és ez pánikot váltott ki a piacon.
A rubel árfolyama korábban gyorsan emelkedett a dollárhoz képest azután, hogy a Moody's hitelminősítő intézet október 8-án beruházásra ajánlott fokozatba sorolta át Oroszországot. A múlt héten az amerikai dollár 22 havi mélyponton volt a rubelhez képest. Az Aton Capital értékforgalmi társaság illetékese az olajmágnás letartóztatását a makrogazdaság szempontjából ugyanolyan fontosságú, ám ellentétes irányú fejleménynek tekinti, mint Oroszország hitelképességi megítélésének módosítását.
Az ügyben súlyát jelzi, hogy megszólalt Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki annak a véleményének adott hangott, hogy sokan félreértik a helyzetet. Mihail Hodorkovszkij letartóztatása nem visszalépés, hanem éppen a jog következetes alkalmazását jelenti. A mostani lépés ugyanis azt fejezi ki, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, függetlenül a vagyonától és társadalmi pozíciójától - idézte az elnök szavait a Reuters. Az őrizetbe vétel óta elhangzott első hivatalos megnyilvánulásában Putyin kérte a befektetőket, hogy ne indulatból és pánik hatására cselekedjenek, hanem a valós helyzet megismerése után.
Más véleményen vannak ugyanakkor az MTI által idézett tőzsdei és politikai elemzők. Hodorkovszkij letartóztatása az erős orosz országkockázatra, illetve a jogrendszer kérdőjeleire figyelmezteti a befektetőket - vélik a szakértők. Mások szerint a piaci bizonytalanság decemberig is eltarthat, ezalatt esetleg jelentős eladások történhetnek, az ezzel járó árfolyamkorrekció viszont olyan mélyre viheti le a részvényeket, hogy a hosszú távú befektetőknek megéri majd a vásárlást. Az év harmadik negyedévében 7,7 milliárd dollárnyi nettó tőke áramlott Oroszországba.
Az első piaci reakciók meglehetősen egyértelműek voltak. Hétfőn a moszkvai RTS tőzsde mutatója 10,06 százalékos veszteséggel 535,05 ponton végzett, a Jukosz-vezérigazgató, Mihail Hodorkovszkij letartóztatása okozta pánikban. A mutató mindazonáltal jobban végzett, mint amit napközi mélypontja - 510,63 pont - sejtetett. A 15 százalékot meghaladó folyamatos zuhanása miatt napközben egy órára felfüggesztett Jukosz-részvény végül is 15,4 százalékos veszteséggel 12,20 dolláron zárt. Napközben egy időre 21 százalékkal is elmaradt a pénteki záróértékétől.
Kapcsolódó anyag
Letartóztatták a leggazdagabb orosz milliárdost
Újabb orosz válság van kibontakozóban?
Mind a rubel árfolyama, mind az orosz tőzsdeindex jelentős gyengüléssel reagált a Jukosz vezetőjének Mihail Hodorkovszkij letartóztatásának hírére. A szakemberek úgy vélik, hogy a lépés könnyen a külföldi befektetések kivonását és az orosz gazdaság újabb mélyrepülését vonhatja maga után. A hazai gazdasági hatások még nem prognosztizálhatók, de az orosz piachoz leginkább kötődő cégek érzékeny veszteséget szenvedtek a hétfői tőzsdei kereskedés során.