Jövőre a "gazdag vagyok" effektus tovább pumpálhatja felfele a részvénypiacokat - véli néhány elemző. Régi igazság ugyanis, hogy a részvénypiacok magukat gerjesztik. Ha az árfolyamok felfelé mennek, akkor egyre többen akarnak befektetni, és ez addig tart, amíg valami meg nem szakítja a folyamatot.
Márpedig - mondja az egyik jeles amerikai alapkezelő feje, akit a Reuters hírügynökség idéz - ha valami másért veszik a részvényeket, minthogy az adott vállalat(ok) üzleti tevékenységét értékelték ki, akkor valószínű, hogy nehezebb időknek nézhetnek elébe. Manapság újra hangulatból vásárolnak leginkább a befektetők.
Az árfolyamemelkedéstől gazdagabbnak érzik magukat a népek, s ha ez általánosá válik, akkor egyre inkább vásárolnak, mitől is kétségkívül nőhetnek a vállalati részvényárfolyamok. A befektetési alapok által kezelt részvények értéke a tavaly szeptemberi mélypont óta 3440 milliárd dollárral 937 billióra nőtt. Így azon amerikaiak fele, akik részvényeket birtokolnak közvetlenül haszonélvezői lehettek ennek a fellendülésnek. A gazdaságnak és a részvénypiacnak a javulásától a befektetők azonnal gazdagabbnak érzik magukat.
Az alacsony kamat is szerepet játszik, mert a lakosság házakat, értékes autókat vásárol, ezzel hozzásegíti a gazdaságot, hogy ne süllyedjen bele a recesszióba. A mai amerikai képletben azonban ott sejlenek a veszélyek is: túl rózsásnak látják a helyzetet, vagy a dollár árfolyama tovább süllyed. Ez ugyanis már elriaszthat sok külföldi befektetőt, mert bizony aggódhatnak, mi is lesz majd akkor, amikor dollárban szerzett nyereségüket visszafordítják a maguk pénzére.
Újraindulhat a tőzsdéken a légvárépítés
Jövőre a gazdag vagyok effektus tovább pumpálhatja felfele a részvénypiacokat - véli néhány elemző.