Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az aláírást követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a dokumentumban a területfejlesztési kérdéseken belül az ágazati politikák hatékonyabb összehangolására, a városi és vidéki együttműködés ösztönzésére, illetve a határokon átnyúló kapcsolatok fejlesztésére koncentrálnak.
Olyan dokumentum jött létre, amely hozzájárul az európai integrációs törekvések erősítéséhez - mondta Varga István. Kiemelte, hogy a területi együttműködés és koordináció a jövőben is fontos szerepet fog játszani az európai integráció elősegítésében, és az országok ennek megfelelően kívánnak együttműködni a jövőben. Az országok megállapodtak abban is, hogy az együttműködés - uniós tagságtól függetlenül - kiterjeszthető más szomszédos államokra is - jelezte.
Varga István emlékeztetett arra, hogy Magyarország kezdeményező szerepet vállalt a Duna-stratégia kidolgozásában, így ez a következő állomása a V4-ek, valamint Románia és Bulgária együttműködésének. A miniszteri következtetések között szerepel, hogy az aláírók kötelezettséget vállalnak arra, hogy a nemzeti területfejlesztéssel összefüggő dokumentumok felülvizsgálata során figyelembe veszik az együttműködés során eddig elért eredményeket. Az országok ezenkívül tájékoztatják egymást a dokumentumokban végrehajtott, valamint a területfejlesztési politikával összefüggő módosításokról. Megállapodtak abban is, hogy elkészítik a V4-ek, valamint Románia és Bulgária közös, európai kitekintésű területfejlesztési stratégiáját.
A dokumentum kidolgozását koordináló Csehország fejlesztési minisztériumának helyettes vezetője, Petr Osvald a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a dokumentumot nemzeti és európai szinten egyaránt hasznosítani lehet a gazdasági érdekérvényesítés területén.
MTI/Menedzsment Fórum