A nemzetgazdaság egyik húzóágazatának, az építőiparnak a termelése idén már eddig is több mint 15 százalékkal esett vissza. Még aggasztóbb a jövőre nézve az, hogy a költségvetési szigorítások miatt több mint 30 százalékkal csökkennek idén a közmegrendelések - mondta Tolnai Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozva, hogy ez csődhullámot indít el az ágazatban.
Ennek következtében az építőipari vállalkozások 25-30 százaléka tönkremegy, ami nem elhanyagolható szempont, de ennél is jóval súlyosabb következményei vannak nemzetgazdasági szinten, hiszen húzóágazat lévén, az építőipar válsága tovább gyűrűzik a többi gazdasági ágazatba, visszafogva a fejlődést, és kedvezőtlen foglalkoztatási helyzetet teremtve.
Ezért a szakma azt szeretné - számolt be a Magyar Rádió -, ha a kormány a költségvetésből nem is tud több megrendelést adni, legalább a számottevő uniós pénzeket ne hagyja elveszni, ugyanis, mint Tolna Tibor elmondta, az önkormányzatok 95 százaléka azért nem tudja igénybe venni ezeket a forrásokat, mert nem rendelkeznek az előírt 30 százalékos önrésszel, ezért a kormánynak olyan technikákat kellene kidolgoznia, amelyekkel kiváltható, vagy biztosítható lenne az önrész.
Válsághelyzetben a hazai építőipar
Az Építőipari Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke szerint egyre nagyobb a válság az ágazatban, mert csökkennek a megrendelések, és az önkormányzatok sem tudják felhasználni az uniós támogatásokat.