3p

Napjainkban egyre fontosabbá válik, a környezetvédelem, és azon belül is hangsúlyos kérdés a felelősség megállapítása. Az Európai Környezetvédelmi Tanács most lezajlott ülésén is terítékre kerül, ahol Magyarország először már megszólalási joggal vehetett részt.

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter elmondta: heves vitákat váltott ki a környezetvédelmi felelősségről szóló irányelv módosításának tervezete. A módosítás ugyanis óriási anyagi terheket ró a gazdálkodókra, de - mint mondta - a javaslat szerint bizonyos esetekben az államnak is felelősséget kellene vállalnia, amennyiben a szennyezést előidéző nem található meg, vagy nem tud helyt állni a károkért.

Egyes országok, például az Nagy-Britannia és Németország elzárkóztak ettől - tette hozzá a miniszter. Persányi Miklós szerint a németek álláspontja szerint a "szennyező fizet" elvet kellene követni. Az angolok álláspontja nem egészen kivehető - jegyezte meg.

A miniszter az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a környezeti felelősség irányelvben kivétel a nukleáris ipar, amelyet néhány ország, Ausztria és Írország nem tart elfogadhatónak. A miniszter hangsúlyozta, hogy ha ebben a kérdésben nem sikerül kompromisszumra jutni, az egyezményt sem tudják elfogadni.

Az ülésen magyar és lengyel részről is felmerült az a probléma, hogy a közép-kelet-európai országokban hogyan lehetne pontosan feltárni a hajdani, állami tulajdonú ipari szektor által okozott komoly környezeti károk állami költségvetésre gyakorolt hatását - számolt be Persányi Miklós. Magyarországon ilyen programok már vannak, sőt ezek az irányelvhez képest "messzebb is mentek" - tette hozzá a miniszter, példaként említetve a Nemzeti Környezeti Kármentesítési programot.

Persányi Miklós elmondta: az ülésen kimondták, hogy szükséges a gazdálkodók részéről egyfajta környezeti felelősségi biztosítási rendszer kiépítése. Több ország azonban jelezte, hogy ez komoly terhet jelenthet a versenyképességre - tette hozzá.

Persányi Miklós felszólalásában utalt arra, hogy a Kiotói Jegyzőkönyvvel, az úgynevezett üvegházhatású gázok légköri felhalmozódásával kapcsolatban Magyarország egyetért az uniós állásponttal. Azonban felhívta a figyelmet arra, hogy számos olyan országban, amelyek a jegyzőkönyvhöz nem EU-tagként csatlakoztak, ezt a kérdést másként kellene kezelni.

A miniszter elmondta: az osztrák környezetvédelmi miniszter kérésére tájékoztatást adott a Paksi Atomerőműben bekövetkezett üzemzavarról. Az osztrák fél a megbeszélésen azt kérte, hogy ilyen ügyekben Magyarország rendszeresen adjon információt.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!