3p

A Deloitte & Touche környezetvédelmi pályázatán az első helyezést a DENSO Gyártó Magyarország Kft. és a Budapesti Erőmű Rt. nyerte közösen, akiket a második helyen a Matáv Rt. követ. A nemzetközi tanácsadó cég ez évvel másodjára kiosztásra kerülő Zöld Béka díját környezeti vagy fenntarthatósági jelentést készítő közép-kelet európai vállalatok számára alapította 2001-ben.

Magyarországon még épp, hogy csak terjedőben van, a fejlett országokban viszont már bevett szokás, hogy a vállalatok az éves mérlegbeszámolóhoz hasonlóan, külső auditorokkal minősített környezeti jelentést is készítenek. A környezettel kapcsolatos teljesítményről számot adó dokumentum többek közt kitér a cég működésének környezeti hatására, környezeti stratégiájára és célkitűzéseire. A fenntarthatósági jelentés a környezeti szempontokon túllépve a társadalmi és gazdasági környezetre gyakorolt hatásokat is vizsgálja. A jelentések készítéséhez még nincs nemzetközi szabvány, de a várakozások szerint ezt a szerepet a CERES szervezet által lefektetett - 2002 nyarán közzétett - GRI (Global Reporting Initiative) irányelvei fogják betölteni.

Az EU-ban az 1997 óta kétévente meghirdetett Európai Környezeti Jelentés Díjra azok a vállalatok pályázhatnak, melyek hazájukban ugyanezen a területen már első díjat nyertek Magyarországon a környezetvédelmi tanácsadással is foglalkozó Deloitte & Touche alapította meg a Közép-európai Környezeti Jelentés Díjat 2001-ben. A cég közlése szerint az EU-s díj a Deloitte & Touche által kidolgozott értékelő pontrendszerét használja és a régiónkra kifejlesztett díj elbírálási szempontjai is teljesen megegyeznek az uniós feltételekkel.

Az idén kiosztott díj zsűrije nevében Ürge-Vorsatz Diána, a CEU környezetvédelmi tanszékének professzora elmondta, hogy, bár országunk el van maradva a környezetvédelem területén, előrelépést jelent, hogy már nem csak külföldi tulajdonosú vállalatok készítenek környezeti jelentést, akik idehozzák a külföldi vállalti kultúrát. Szintén a fejlődés jeleként értékelhető, hogy a beérkezett nyolc pályamunka közül kettő már nem csak környezetvédelmi, hanem fenntarthatósági jelentés, illetve, hogy három jelentés a GRI útmutatóját használta. Pályázni internetes holnappal is lehetett, de ezt egyedül a Matáv tette. A hiányosságok közt a szakember első helyen azt említette, hogy a jelentések többségéből a működés környezeti hatásainak részletezésén túl hiányoztak a jövőbeli tervek, célok részletezése ugyanúgy, mint a termékek környezeti hatásának vizsgálata.

A zsűriben részt vett továbbá az EBRD környezetvédelmi osztályának munkatársa, a World Business Council for Sustainability Development (Üzleti tanács a fenntartható fejlődésért) szakértője, a Közép-Európai Környezetvédelmi Központ képviselője és egy magyar környezetvédelmi újságíró. Az idén a következő cégek pályáztak: Audi Hungaria Motor Kft, Budapesti Erőmű Rt, DENSO Gyártó Magyaroszág Kft., Fiat – GM Powertrain, Opel Magyarország Autóipari Kft., Magyar Posta Rt, Matáv Rt, Magyar Villamos Művek Rt., Pannonplast Műanyagipari Rt.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!