A mezőgazdasági alapanyagokból előállított termékek - a kőolajalapú műanyagokkal szemben - a felhasználást követően komposztálással néhány hónap alatt teljesen lebomlanak. A "zöld" vegyipar további előnye, hogy működése során gyakorlatilag egyáltalán nem szennyezi a környezetet, így például a fűzfői termelés semmilyen kockázatot sem jelentene a Balaton számára. Európában jelenleg mintegy két tucat olyan vegyipari üzem működik, amely a zöldtechnológiára épül.
Az egykor hatezer embernek munkát adó Nitrokémiában a rendszerváltozás után folyamatosan csökkent a termelés, majd a gyár 2004-ben végleg leállt. Az elmúlt két évben 15,5 milliárd forintos állami forrásból felszámolták a cég által több évtizeden keresztül okozott súlyos környezeti károkat. A most 23 dolgozót foglalkoztató Nitrokémia jelenleg a tulajdonában lévő ingatlanvagyon hasznosításával foglalkozik.
"A fejlesztés irányát nem kell magyarázni: a Nitrokémia 85 éves működése során hatalmas vegyipari tapasztalatot halmozott fel, a környéken él több ezer egykori alkalmazottunk, akik a jövőben is potenciális munkavállalóknak számítanak" - jelentette ki a Népszabadságnak Bakonyi Árpád a vállalat vezérigazgatója.