2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nabucco konzorcium nem folytat tárgyalásokat Iránnal a konzorciumban való tulajdonosi részvételről - közölte hétfőn a Nabucco szóvivője, aki azt is elmondta, hogy vezetékprojekt nem függ az esetlegesen szállítandó iráni gázmennyiségtől, a projekt Azerbajdzsánra, Türkmenisztánra, illetve Irakra összpontosít.

Irán nem hivatalos tárgyalásokat folytat néhány európai vállalattal a Nabucco gázvezeték projektben történő részvételéről - jelentette ki egy magas rangú iráni energetikai tisztségviselő szombaton a Mehr iráni hírügynökség szerint.

Irán a világ második legnagyobb földgáztartalékával rendelkezik, de exportját csak lassan képes bővíteni, kőképp azért, mert a Teherán ellen elrendelt amerikai szankciók miatt nem jut hozzá a szükséges technológiához.

Az iráni állami gázexportáló vállalat (NIGEC) ügyvezető igazgatója nyilatkozatában nem nevezett meg egyetlen olyan európai vállalatot sem, amellyel állítása szerint Teherán nem hivatalos tárgyalást kezdett a Nabuccóban való iráni részvételről. A tisztségviselő azonban megjegyezte: a vezeték építéséről eddig csak a fogyasztó és tranzit országok írtak alá megállapodást, nem véglegesítettek viszont egyetlen szerződést sem olyan országokkal - például Iránnal, Azerbajdzsánnal vagy Türkmenisztánnal -, amelyek meg tudnák tölteni a gázvezetéket. Szerinte a vezeték nem lesz működőképes, ha Irán nem vesz részt benne.

A több mint 3300 kilométeres Nabucco vezetéknek az a célja, hogy Oroszország megkerülésével, nem orosz földgázt juttasson Európába, csökkentve ezáltal a földrész függőségét az orosz energiaszállításoktól. A Nabucco Törökországból indulna, és Bulgárián, Románián, valamint Magyarországon áthaladva a Bécs melletti baumgarteni gázelosztóba juttatná a tervek szerint nagyrészt közép-ázsiai földgázt.

A projekt jelenlegi részvényesei a magyar Mol mellett az osztrák OMV Gas and Power, a román Transgaz, a bolgár Bulgarian Energy Holding, a török BOTAS és a német RWE vállalat. A megvalósítás végső fázisában a tervezett szállítókapacitás évi 31 milliárd köbméter lesz.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!