Az emberről emberre terjedő vírus híre - amely egy indonéz családot érintő fertőzés kapcsán látott napvilágot - az egyes papírokat érzékenyen érintette. Mindez pedig súlyosbította az ázsiai valuták helyzetét és növelte a menedékül szolgáló kötvények iránti keresletet. Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) még nem tekinti bizonyítottnak a H5N1-es vírus mutálódását, az indonéziai hír fokozott érdeklődést keltett a pénz- és részvénypiacokon is a globális járvány esetleges kirobbanása miatt.
Az ázsiai valuták sorra vesztettek értékükből, az indonéz rúpia 3 és fél havi mélypontra zuhant, de gyengült a japán jen is a dollárhoz képest. Európában az aggodalmak kezdetben az államkötvények iránti keresletet fokozták, április eleje óta a határidős Bund a legmagasabb értékére emelkedett, igaz később egyéb hírek hatására süllyedt. A részvénypiacon is érzékelhető volt a hatás: a British Airways kezdeti esését is azzal hozták összefüggésbe, hogy az esetleges járvány kihathat az utazásokra.
Általában a befektetők és a piacok nyugodtan reagáltak a fertőzés hírére, de csak azért, mert ennek értékelése, az ez alapján történő pozícionálás nagy fokú bizonytalanságokkal jár. A szakértők szerint szerdán a pénzpiacokon nem történt más, minthogy a madárinfluenza a pénzpiaci bizonytalanságokat okozó események sorába lépett, még ha nem is tekinthető még olyan erős kockázati tényezőnek, mint mondjuk az Iránnal kapcsolatos fejlemények, vagy az infláció alakulása.
A madárinfluenza a befektetői aggodalmak részévé vált
A részvénypiacok megingása, a nyersanyagárak mérséklődése és a valutaárfolyamok erőteljesebb ingadozása mellett új kockázati tényező jelent meg a pénzpiacokon: a madárinfluenza járvány kirobbanásának veszélye.