3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az emberi egészségre és a környezetre is ártalmas szeméttelepek bezárása után a jövő hét péntektől kizárólag a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő hulladéklerakókban lehet elhelyezni a lakossági hulladékot - mondta Dióssy László környezetgazdasági szakállamtitkár pénteken, háttérbeszélgetésen Budapesten.

Dióssy László hangsúlyozta: az elmúlt hetekben számos önkormányzati vezető kereste meg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot (KVvM) azzal a szándékkal, hogy kibúvót kapjanak a korszerűtlen szeméttelepek bezárásának július 16-i határideje alól. A zöldtárca azonban elutasította ezeket a kéréseket, hiszen a régi "szemétkupacok" 8 éve tervezett bezárásának elmulasztása súlyosabb következményekkel járna, mint az önkormányzatok vállára nehezedő jelenlegi többletterhek - mutatott rá a szakállamtitkár.

A légkört és a felszín alatti vizeket súlyoson szennyező hulladéklerakók további üzemeltetése esetén Brüsszel akár kötelezettségszegési eljárást is indíthat Magyarország ellen, ami a jelentős pénzbüntetések mellett akár a teljes hulladékgazdálkodási támogatás felfüggesztését is eredményezheti. Az országban jelenleg 80 műszakilag megfelelő lerakó működik, a teljes lakosság arányában lényegesen több mint más uniós tagországban - húzta alá Dióssy László.

Az egymással szövetkezve, időben lépő önkormányzatoknak így nem jelent problémát az átállás, ezek a települések most elsősorban a mintegy 1100 régi telephely, teljes uniós és állami támogatást élvező helyreállításával, rekultivációjával vannak elfoglalva - fejtette ki Veszprém volt polgármestere. Kiemelte: összesen 90 elavult szeméttelepet kell bezárni, ami a lerakókba kerülő hulladék 20 százalékát érinti, leginkább Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Tolna, Baranya és Bács-Kiskun megyében és Pest megye északi részén.

A problémás területeken ugyanakkor jelenleg is folyamatban vannak hulladékgazdálkodási beruházások, amelyek legkésőbb az év végéig fejeződnek be - hangsúlyozta Markó Csaba, a KVvM főosztályvezető-helyettese.

A korábbi, elavult hulladékgazdálkodási állapotokat szemléltetve hozzátette: egy 2002-es felmérés még mintegy 1300 működő magyarországi szeméttelepet számolt össze a mintegy 3200 településen.

Horváth Szabolcs, a KVvM szakembere kifejtette: a legalább 50-100 évre tervezett új hulladéklerakók kialakítása során úgynevezett kombinált alsó szigetelést alakítanak ki a szemétből szivárgó folyadékok felfogására. A régi telepek kötelező bezárásának első számú oka, hogy ezt a geológiai (agyag) rétegből és egy geomembrán (fóliából álló) réteget nem lehet utólag beépíteni a tároló medencék aljára.

Perneczky László, a Hulladék Munkaszövetség (HUMUSZ) munkatársa elmondta: Magyarországon évente 4,6-5 millió tonna kommunális hulladék keletkezik, amelynek mintegy 75 százaléka kerül lerakókba, míg 10 százaléka végzi égetőben, és csak további 12 százaléka kerül újrahasznosításra. A lakossági hulladék mennyiségét ugyanakkor több mint felével lehetne csökkenteni olyan egyszerű és olcsó lépésekkel mint a komposztálás, vagy a szelektálás.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!