Mindig figyeljünk oda vásárlás közben
A vásárlást semmi esetre sem érdemes ábrándozással egybekötni, ajánlatos alaposan végigmustrálni a termékeket. Ugyanis a gyártók leleményessége nemcsak az csábító csomagolásig terjed ki. A versenytársakkal folytatott vérre menő küzdelemben gyakori, hogy a termékre látszólag legális, de megtévesztő üzenet kerül fel. Például a táplálékban gazdag magvakkal díszített címkézésű olajáruról kiderülhet, hogy közönséges repce és napraforgó alapanyag keverékéből készült.
A szőlőitalnak titulált készítményen található apró betűk elolvasása után pedig rájöhet a felszarvazott fogyasztó, hogy vitaminkúra gyanánt másfél százalékos gyümölcstartalmú folyadékot tart a hűtőszekrényében. Az egyik kekszgyár a közelmúltban terméke különlegességét azzal próbálta hangsúlyozni, hogy "gabonában gazdag" felirattal látta el. Ez természetesen igaz is volt, viszont ez minden keksz esetében így van.
Széttagoltság jellemzi az ellenőrzéseket
Ha nincs otthon macska, egerek táncolnak az asztalon. Ez talán kissé elferdítve, de igaz lehet a kissé betegeskedő hazai élelmiszerbiztonságra is. Az ellenőrzéseket ugyanis egymástól függetlenül szervezik a különböző szervek ahelyett, hogy egy vagy néhány jól felszerelt és megfelelő létszámmal rendelkező hatóság végezné azokat. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségen (FVF) kívül - amely minden forgalomba hozott terméket figyel - szinte minden minisztériumnak vannak minőségbiztosítással foglalkozó nyúlványai. Így fordulhatott elő, hogy míg elsőként az FVF "osztotta ki" az Auchant, és szólította fel a rágcsálók elleni hatékony védekezésre, néhány nappal később az ÁNTSZ akció során derült ki: egérméreg került a polcokra. A párhuzamos ellenőrzéseknek természetesen előnyei is lehetnek, de a széttagoltság gyengítheti a hatékonyságot.
Az élelmiszerellenőrzést az EU országai különbözőképpen oldják meg. Németországban főként állami szinten működik a fogyasztóvédelem, Nagy-Britanniában egy fogyasztóvédelmi újságban közlik a tesztelések eredményeit, Olaszországban 11 különböző egyesület van a pályán. A tagországokban a lakosságot képviselő egyesületek - akárcsak az itthoniak - részt vesznek a törvényalkotásban, lobbizási tevékenységet folytatnak a fogyasztók érdekében, tájékoztató és oktató tevékenységet végeznek. Hatósági joggal ugyan sehol nem rendelkeznek, viszont nagyobb anyagi segítséget kapnak munkájukhoz az államtól, mint hazai társaik.
A Nagy-Britanniában nagysikerű interaktív honlap hazánkban is sok érdeklődőt beolthatna egy kis fogyasztóvédelemmel, azonban erre eddig nem kapott pénzt az OFE. A civil szféra erősebb felkarolása mindenképpen pozitív változásokat hozhatna a szakmában, azonban áttörő változást a még csak csíráiban létező felelősségtudatos szemlélet kialakulása eredményezhet.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum