Japán, India és Dél-Korea szintén kiveszi a részét a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor, ITER) létrehozásában. A hét tárgyalófél Brüsszelben írta alá a megállapodást, miután tavaly már eldőlt, hogy Franciaországban valósul meg a beruházás - írja az International Herald Tribune.
Az USA energiaügyi minisztériumának illetékese szerint a világ energiaszükségletének 40 százalékát lehetne az évszázad végén fúziós erőművekkel, tehát károsanyag-kibocsátás nélkül biztosítani. Az EU, Franciaországot is beleértve a költségek 40 százalékát állja majd, a maradék hatvan százalék pedig a többi hat aláíró és - a megvalósulás helyszínét adó - Franciaország között oszlik meg. A cadarache-i építkezés jövőre indulhat, s előreláthatólag egy évtizedig fog tartani.
A nemzetközi megállapodás a reaktor üzemeltetésére is kiterjed, ami nagyjából 5 milliárd euróra tehető 25 évre. Az üzemeltetési költség 26 százalékát az EU fizeti majd, 13-13 százalékot áll Amerika és Japán, Kína, India, Dél-Korea és Oroszország pedig 10-et. A maradék 8 százalékot Franciaország fizeti.