A lényeg szerinte az, hogy legalább annyit sikerült megakadályozni, hogy a márciusi, eredeti szöveg legfájóbb részeit kivették, és a pedagógusoknak nem lesz rosszabb a státuszuk, mint előtte volt.
A szakszervezetek szerint lényegi változást nem sikerült elérni a státusztörvény alap-, illetve most tárgyalt verziója között, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke mégis úgy véli, hogy „a márciusi változat a korábbi jogálláshoz képest egy lényegesen rosszabb helyzetet teremtett volna”.
Ezzel együtt a jogalkotói logikát sem látja ebben, hisz
„nagy pedagógushiány van már most is, és az adatokból látszódik, hogy ennél még nagyobb lesz” - mondta a Telex.hu-nak adott interjújában.
Horváth Péter számos pozitív változást lát az eredeti dokumentumhoz képest, de hogy kudarcnak tekinti-e, hogy ennél többet nem sikerült elérniük, azt felelte: „Mondhatnám, hogy igen, kudarc. De még igazabb úgy mondani, hogy a következményei lehetnek kudarcok. Nem rám nézve elsősorban, hanem az iskolahasználók számára. A jogszabály hatása már most látszódik, a jövő azt dönti el, hogy milyen mértékű lesz.”
Horváth Péter az országosan is előkelő helyen jegyzett győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója, és bár ő biztosan elfogadja az új munkaszerződését, tudja, hogy a városban jelentős lehet azoknak a tanároknak a száma, akik komolyan elgondolkodnak az ellenkezőjén. Egy másik, népszerű győri általános iskolában, a Kölcseyben (ahonnan a Révai sok diákot merít) például négyen már beadták a felmondásukat.
A Révai tantestületének egy része évközben több országos, illetve helyi tüntetéshez csatlakozott, de nem volt egyöntetű a kiállás, és nem volt egyszerű Horváth Péter helyzete sem, aki hármas szerepet tölt be az iskolában: a Nemzeti Pedagógus Kar elnöki és az iskolaigazgatói tisztsége mellett tanít is. E helyzet miatt név nélküli szavazást kért magára a tantestületétől. A kérdés világos volt: továbbra is alkalmasnak tartják-e őt az intézmény vezetésére, megmaradt-e a bizalom? Jól jött ki a szavazásból, öt ellenszavazat mellett elsöprő támogatást kapott a kollégáktól.
A fővárosi megmozdulásokhoz nehezen mérhetők azok, amelyeket Győrben szerveztek (döntően a diákszervezetek), nem csoda, hogy innen nézve a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke nem látott olyan pillanatot, amikor el tudták volna érni a céljukat ezek a megmozdulások. Azzal azonban egyetért, hogy:
„A jelenlegi pedagógusbér önmagában kevés ahhoz, hogy valaki otthont, biztonságos családi környezetet teremtsen" - tette hozzá Horváth Péter.