6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Létezett olyan időszak, amikor Budapesten működött Európa legnagyobb szállodája. Egészen a 19. századig tekintünk vissza: 1896-ban nyitotta meg kapuit a Royal Nagyszálló.

Az óbudai Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban minap nyílt, szeptember 17-ig látható kiállítás soha nem látott fotókkal, dokumentumokkal és tárgyakkal, emlékszik vissza a magyar idegenforgalom fellendülésének időszakára.

Már volt lift, telefon és fodrászat is

A Glück testvérek és társai által megálmodott hatalmas épületben, öt emeleten 350 szoba fogadta a vendégeket. A millenniumi évfordulóra érkező, külföldi látogatók számára épült luxusszállodában lift, telefon, villanyvilágítás kényeztette az ott megszálló vendégeket. Több étterem, kávéház, falfestményekkel díszített gyönyörű bálterem, társalgók, tárgyalószoba és egy fodrászat is helyet kapott a több mint 31 500 négyzetméter alapterületű épületben.

A körút ekkorra már a város egyik forgalmas útvonala, fő ütőere, ezért a szobák közül minél többet kellett a város e vonzó része felé tájolni. Ez a törekvés, s a telek szokatlan mélysége magyarázza az épületszervezés fő jellegzetességeit. A körút felé az épületet két udvar „cour d’honneur” nyitja meg, s így mind a szélső szárnyak, mind pedig a központi körülépített udvaros épületrész szobái kaphatnak közvetlen fényt és nyílhatnak az utca felé.

Így viszont a nagyméretű reprezentatív terek a főhomlokzat megbontása miatt nem kerülhettek a főútvonal frontjára – olvasom a szakmai megemlékezésben. Számukra marad a Hársfa utcai alárendelt épületrész mely szállodai célra a szűk, szegényes, külvárosias környezet miatt amúgy sem lenne alkalmas, s beépítése is csak két emeletmagasságig engedélyezett.

A Corinthia Grand Hotel Royal egy napjainkban készült képen. Fotó: Corinthia
A Corinthia Grand Hotel Royal egy napjainkban készült képen. Fotó: Corinthia

Paloták, oszlopok, párkányok

Az épület építészeti stílusát francia reneszánsznak nevezi mind a kor szakújságírója, mind a kései várostörténész. Karakterisztikus francia elemek találhatók mind a homlokzaton, különösen a tetőformálásban, mind pedig az alaprajz alapötletében.

A homlokzat horizontális tagolása jellegzetes századfordulós palotahomlokzatok ritmusát mutatja, három erőteljes párkányokkal elválasztott zónájával, melyek közül ebben az esetben a második és harmadik emelet fogják össze a monumentalitás hatására törekvő óriásoszlopok. Arisztokrata bálokat és elegáns diplomata estélyeket rendeztek a falfestményekben gazdag bálteremben.

Itt lakott a magyar irodalom

A Royal kezdettől fogva nem csak a szállóvendégek körében volt népszerű. Művésztársaságok verődtek össze éttermeiben, ezek között sok volt a színész, az író, az újságíró, akik később itt határozták el például saját klubjuk, a FÉSZEK létrehozását. Néhányan az írók közül hosszú ideig a szálloda bentlakó vendégei is voltak, mint Heltay Jenő, Bródy Sándor, fia, Hunyadi Sándor, Nagy Lajos, Harmath Imre, Krúdy Gyula, aki a beteg Ady Endrének olyan szobát szerzett, amely közvetlenül az utcáról biztosította a bejárást.

Itt volt a törzsasztala az úgynevezett royalista képzőművészeti körnek, amely esküdt ellensége volt a modern művészetnek, ugyanakkor itt rendezett felolvasóestéket a Nyugat és a Vajda János Társaság. A Nagyteremben a századfordulón egymást érik a hangversenyek és kiemelkedő ünnepségek, a Royal neve állandóan szerepel a korabeli sajtóban.

Filmvetítés, jazz és repülőgép bemutató

Már megnyitásakor olyan szenzáció volt a szálloda, hogy itt rendezték Pesten az első filmvetítéseket. A Lumière testvérek megbízásából, magyarországi képviselőjük, Eugène Dupont majdnem egy éven át, 1896. május 10-től 1897. április 5-ig a Royal kávéházának különtermében 50 krajcáros belépő díj ellenében, hetenként változó műsort produkált. Ez akkoriban nem kis pénz volt, a pesti polgárság azonban tódult az előadásokra.

Ami technikatörténeti érdekesség, 1909-ben itt mutatták be az első magyar repülőgépet.

Nagy szerepet játszott a zene is, Krúdy külön elbeszélést írt Kóczé Anti prímásról, a húszas években már amerikai jazzt játszottak a szállodában. 1922-ben a híres Thalia utódjaként megalakult Új Szinpad tartotta egy ideig a bemutatóit a Royalban.

Tudja, mi az a kolonc? Hát a csőposta?

Sem a II. világháború, sem 1956 harcai nem kímélték a szállodát. 1961-ben nyílt meg felújítva.  A következő három évtizedben 1 370 814 vendég szállt itt meg. Nagyon népszerű hely volt a belföldiek körében is, főleg az egyik részből kialakított Vörös Csillag mozi miatt. A ’90-es évekre azonban az akkorra korszerűtlenné vált, nem gazdaságos hely bezárt. Ráfért a megújulás: éppen 20 éve nyílt meg újra, a fényűzően átalakított, több nemzetközi díjjal is elismert Corinthia Budapest Hotel, a máltai szállodacsoport tagjaként.

A kiállítás látogatói bepillantást nyerhetnek a több mint 125 éves szálloda történetébe, megismerkedhetnek a hajdan itt lakó hírességekkel, a 2006 óta működő Royal Fürdővel. Azt is megtudhatják, mi a kolonc, milyen feladatot látott el a csőposta, és mi is volt a boyszolgálat.

Aki maga a Royal

Akitől mindezt megtudtam, már a kiállítás megnyitása előtt vagy 40 évvel, az Meskál Tibor, akit csak úgy emlegetnek, maga a Royal, és a most megnyílt kiállítás kulcsembere is. A nagytudású szállodás szakember több évtizednyi külföldi munkavállalás után érkezett hogy részt vegyen a Royal korszerű üzemeltetését. Személye kapocs a múlt és jelen között, és lelkes krónikása a legendás szállodának.

Meskál Tibor szinte egész életét filmsztárok, operaénekesek, politikusok és világbajnokok társaságában töltötte, itthon és külföldön egyaránt. Legutóbb, amikor beszélgettünk azt is elárulta, miért: az ötcsillagos, nagykörúti Corinthia szállodának olyanok az adottságai, - kényelmes, díszes hátsó kijárat, azaz szökési lehetőség a rajongók elől - hogy a sztárok, illetve ügynökeik előszeretettel választják a Duna-parti házak helyett.

Ahány híresség, annyi történet – és erről a kiállításon sem esik szó. Ugyanúgy teljesíteni kell az extra kívánságát egy „névtelen” arab sejknek, mint például Pinknek, vagy Donald Sutherlandnek.

Kiszolgálni II. Erzsébetet és Frank Sinatrát

Neki nem esik nehezére: külföldi évei alatt kiszolgálta már II. Erzsébet királynőt csakúgy, mint Marlene Dietrichet vagy Frank Sinatrát. Utóbbi esetében, akit állítólag szoros szálak fűztek az olasz maffiához, két egész emeletet zárattak le a szervezők - emlékszik vissza..

Ma a Royal elsősorban Corinthia – a fiatal menedzsergenerációk már az új néven emlegetik, bár mára összevonták a két korszakot jelképező elnevezést. A szálloda 2023-ban, köszöni, jól van: a Nagykörút egyik legszebb épületében lévő szálloda előtt nemcsak a múlt áll, hanem létezik jövő is, rátekintve az idei turistaérkezésekre és foglalásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!