Nem az Őrségről vagy a Balatonról forgatott júniusban imázsfilmet a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), hanem Budapestről. Az ügynökség bejelentése szerint a film célja, hogy tovább élénkítse a budapesti foglalások számát és még több turistát csábítson Budapestre. Nos, a KSH májusi adatai szerint a külföldiek már a film megjelenése előtt is elárasztották a fővárost, ellenben számos olyan régió van az országban, amelyre sokkal inkább ráfért volna egy imázsfilm.
A májusi adatok teljesen rendben vannak. Már május végén arról lehetett olvasni, hogy a pünkösdi hosszú hétvége aranyat ért a szállásadóknak. A leosztás a szokásos volt: a külföldiek körében Budapest, a magyarok körében a vidéki helyszínek voltak a nyerők. A pünkösdi volt az év eddigi legforgalmasabb hosszú hétvégéje.Tizedével érkeztek többen külföldről az előző évhez képest, ők főleg a fővárost választották. A hazai turisták elsősorban vidékre utaztak, a legnépszerűbb település Balatonfüred, Gyula, Siófok és Hévíz volt. A városnevekből is látszik, hogy májusban kánikula volt, ami mindig arra motiválja az embereket, hogy kimozduljanak a lakásukból.
Mindezt a KSH számai is visszatükrözték: 2024 májusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,6 millió vendég 3,7 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 18, a vendégéjszakáké 13 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 5,1, a külföldivendég-éjszakáké 21 százalékkal emelkedett. Budapest hatalmasat kaszált, de a balatoni szálláshelyek sem panaszkodhatnak.
A magyar főváros egészen parádésan szerepelt: 810 ezer külföldi éjszakát regisztráltak a szállásokon. Tavaly ez 705 ezer volt, a 810 ezres szám inkább már a nyári csúcsszezonnak felel meg. Ha Budapest továbbra is ilyen népszerű marad a külföldiek körében, akkor nem kizárt, hogy augusztusban a milliót fogja közelíteni ez a szám és akkor ki lehet majd tenni a megtelt táblákat. Messze a német vendég a legtöbb, bár ők pont abba a kategóriába esnek, akik azért nemcsak a fővárost, hanem a Balatont is jól ismerik. A németek mögött nagy a torlódás: a lengyelek, a csehek, az angolok és az osztrákok szinte azonos számban érkeztek.
Egy sajnálatos tragédia is mutatta, hogy nagyon beindult már májusban a szállodahajó forgalom a Dunán. Május 19-én halálos hajóbaleset történt Verőcénél, egy szállodahajó ütközött egy kisgéphajóval. A szállodahajókat is főleg a németek részesítik előnyben, de az amerikaiak is gyakran így járják körbe a régiós országokat. A KSH adatai szerint rengeteg az amerikai vendég: 99 ezer éjszkát töltöttek itt, így garántalható, hogy a nyári hónapokban ez a szám átlépi a 100 ezres határt.
Májusban ismét lendületet vett a hazai turizmus. Az áprilisi megtorpanás átmenetinek bizonyult, abban az időjárás, valamint a húsvét hatás játszott szerepet. ismét a külföldi vendégek húzták a turisztikai keresletet, itt a vendégéjszakák száma a megelőző évhez képest 20,9 százalékkal nőtt, míg az év első 5 hónapjában 13,0 százalékkal. Vagyis a külföldi vendégek továbbra is vonzó célpontnak tartják Magyarországot, így pedig tovább folytatódott a koronavírus-járvány utáni helyreállás. Földrészek szerint Európa húzta a hazai turizmust, itt 22,7 százalékos bővülést mutat a vendégéjszakák száma.
- értékelte a számokat Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője.
A belföldi vendégéjszakák száma ezzel szemben szerinte csak kisebb mértékben, 5,1 százalékkal emelkedett. Kiemelendőnek nevezte viszont, hogy ahogy a külföldi vendégek esetében, úgy a belföldi vendégeknél is megfigyelhető, hogy a vendégek száma gyorsabban nőtt, mint a vendégéjszakáké, ez azt jelzi, hogy többen, de átlagosan rövidebb időre utaztak el pihenni a hónap során, mint egy évvel ezelőtt, amely az utazási szokások változását is jelzi.
Szépen kerestek a szállásadók: az összes bruttó árbevétel közel 88 milliárd forint volt, folyó áron 20 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.