A Fidesz még 2008-as szociális népszavazást megelőző kampány idején kezdett együttműködni az amerikai Arthur J. Finkelsteinnel és George Birnbaummal, akik az amerikai Republikánus Párt legismertebb tanácsadóinak illetve közvélemény-kutatóinak (pollster) számítottak, és közel tíz éven keresztül segítették a magyar jobboldal kampányait – egészen Finkelstein 2017-ben bekövetkezett haláláig.
A 444.hu cikke szerint Finkelstein és Birnbaum két területen forradalmasította a Fidesz kampánytechnikáit. Professzionalizálták a közvélemény-kutatási módszereket, és a pártpreferenciák feltérképezésén túl gyakorlattá tették a választói attitűdök vizsgálatát.
Nem csak arra voltak kíváncsiak, ki hova szavaz, de arra is, hogy kit látna legkevésbé szívesen hatalmon, milyen szorongásai, félelmei vannak – az így kinyert adatokból pedig célzott negatív kampányokat építettek fel.
Finkelstein igazi profi volt, aki a politikára úgy tekintett, mint munkára, tudományos kutatási területre, és sosem voltak morális megfontolásai; homoszexuális zsidó létére vezényelt homofób és antiszemita kampányokat is. A kilencvenes években hosszan dolgozott Benjamin Netanjáhú és a Likud mellett, majd egyre több kelet-európai ügyfelet is szerzett magának, mielőtt kikötött a Fidesznél.
Nem túlzás: az elmúlt tizenkét évben senki nem gyakorolt akkor hatást Orbán Viktor politikai felfogására, mint Arthur Finkelstein
- emeli ki a 444.hu.
Utódlási gondok
A cikk szerint a Fidesz most a legendás „Finkelthink” egyik tanítványával, John McLaughlinnal dolgozik együtt. John McLaughlin saját szakmai életrajza szerint több mint 35 éve dolgozik tanácsadóként és közvélemény-kutatóként.
McLaughlin Finkelstein tanítványának tartja magát. Tíz éven keresztül dolgozott a legendás tanácsadó keze alatt, többek között a rasszista kirohanásairól ismert Jesse Helms észak-karolinai szenátor mellett. „Jó főnök volt, és nagyszerű mentor” – nyilatkozta McLaughlin a Politicónak Finkelstein halála után:
„Megtanított arra, hogyan olvassam a közvélemény-kutatásokat, és miként nyúljak bele egy választási versenybe úgy, hogy az a mi szándékunk szerint alakuljon.”
Eredményei viszont messze elmaradnak a mesterétől. Legfontosabb ügyfelei között Forbes mellett azt a Fred Thompson szenátort emeli ki szakmai életrajzában, akinek elnökjelölti kampánya 2008-ban nem egész négy hónap után állt földbe, az előválasztás első fordulóiban meg sem tudta közelíteni Mitt Romneyt és John McCaint.
A 444.hu írása összeszedi McLaughlin karrierjének további fordulatait, amelyek ahhoz vezettek, hogy a tanácsadó végül Trump mellett kötött ki a győztes elnökválasztási kampány során. Ez persze feledtette a korábbi kudarcokat, és McLaughlin hamarosan Benjamin Netanjahú izraeli miniszterelnök mellett is feltűnt, akivel egészen tavalyi vereségéig együtt dolgozott.
A tanácsadó valószínűleg még Finkelstein idején ismerkedett meg a Fidesz elöljáróival, de a 444.hu szerint Magyarországi jelenlétéről nagyon keveset tudni azon túl, hogy a Rogán Antal vezette kampánycsapat nagyban támaszkodik szakértelmére, és sok időt tölt Budapesten. Úgy tudják, McLaughlin a Századvég vezető kutatójával, Fűrész Gáborral és Habony Árpáddal van szorosabb kapcsolatban, de a kampány kezdete óta nem ritkán a miniszterelnökkel is egyeztet.
A Századvég az elmúlt években több milliárdos nagyságrendű szerződést kötött közvélemény-kutatásokra. Ezek jelentős részebelső felhasználására készül, sosem hozzák nyilvánosságra.
A 444 megkeresésére a McLaughlin & Associates és a Miniszterelnöki Kabinetiroda sem reagált. A Századvég Alapítvány sajtóosztályáról azt a választ kapták, hogy nem osztanak meg velünk információkat arról, hogy kivel és milyen szakmai együttműködést