3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összesen tíz cégvezér keresett több mint 70 millió dollárt 2008-ban, a toplista első helyén Stephen Schwarzman, a Blackstone Group vezérigazgatója áll 700 millió dolláros éves fizetéssel - írja a CNN.

A legtöbb cégvezér számára 2008 rossz év volt, azonban így is voltak, akik tíz- sőt százmilliókat vittek haza dollárban. Heten vannak 100 millió felett a CNN által közölt listán, a legismertebb cégnév talán az Oracle szoftverfejlesztő, melynek vezére több mint félmilliárd dollárt vitt haza.

133 milliárd forint egy év alatt

A lista szerint a legjobban Stephen Schwarzman munkáját honorálták, a Blackstone Group vezére több mint 700 millió dollárt, azaz mintegy 133 milliárd forintot vitt haza 2008-ban. Ebben természetesen benne vannak a részvényopciók is az alapfizetés mellett, azaz vélhetően Schwarzmannak jelentős tulajdona van a saját maga által irányított cégben.

A 2007-es tőzsdei bevezetés után Schwarzman például 25 százalékos részvényrészesedésről állapodott meg. A Blackstone vezetője minden bizonnyal a következő években is a lista élén marad, ugyanis szerződése értelmében a 4,7 milliárd dolláros új részvény kibocsátás 75 százalékát kapja meg fizetségként négy év alatt. A cég szóvivője szerint ennek az összegnek nagy részét nem fizetésként, hanem részvényopcióként kapja majd meg a vezér.

A második helyen Lawrence Ellison áll, aki majdnem 557 millió dollárt tett zsebre tavaly. Az Oracle vezérigazgatója 2007-ben még a legjobban fizetett szakember volt, most azonban lecsúszott az élről Schwarzman hatalmas fizetése miatt. Ellison is az összeg nagy részét, egészen pontosan 543 millió dollárt kapott részvényopciók formájában, az alapfizetése "mindössze" 14 millió volt.

Ellison tavaly 36 millió Oracle-részvényt jegyzehetett le a papírok 21 százalékos értékvesztése mellett, idén viszont újabb 33,4 millió darab részvény vár rá, ráadásul azóta 24 százalékkal emelkedett az árfolyam. Így ő is valószínűleg az élbolyban lesz a 2009-es listán is.

Olajcégnél éri meg főnöknek lenni

A lista következő hét helyén rendre energiaipari társaságok következnek, közülük is az itthon kevésbé ismertek fizetnek horribilis összegeket. Ray Irani, az Occidental Petroleum Corp. vezérigazgatója több mint 222 millió dollárt tehetett zsebre, míg John Hess, a Hess Corp. tulajdonosa majdnem 160 milliót vitt haza munkájáért.

Százmillió fölé befért még Michael Watford, az Ultra Petroleum Corp. vezetője, Aubrey McClendon, a Cheaspeake Energy Corp. első embere, illetve Bob Simpson, az XTO Energy Inc. feje.

Az olajcégek túlsúlya elsősorban annak köszönhető, hogy 2008 első felében történelmi magasságokba, 150 dollár közelébe emelkedett a nyersanyag árfolyama, így a társaságok részvényei is szárnyaltak, ami megnövelte a részvényopciók értékét.

A lista tizedik helyén Michael Jeffreys áll, aki több mint 70 milliót kapott az Abercrombie & Fitch Co.-tól. Ennek nagy része 60 millió dollár szintén részvénbyek formájában vándorolt a vezérigazgatóhoz, ráadásul 6 millió dollár bónuszt kapott csak azért, mert lojális a céghez.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!