3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megfelelő program segítségével 3-4 év alatt a jelenlegi felére lehetne csökkenteni a korrupciót Magyarországon - mondta Fodor István, a köztársasági elnök által létrehozott Bölcsek Tanácsának tagja kedden, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Corvinus School of Management által a korrupció elleni védekezésről rendezett konferencián Budapesten.

A Bölcsek Tanácsa egy koordinációs hivatalt javasol a korrupcióellenes feladatokkal rendelkező állami szervezetek tevékenységének összehangolására.

A korrupció rejtett, másodlagos elosztási csatorna a mai gazdaságban, amely nagyon drágán működik - mutatott rá előadásában Pelczné Gáll Ildikó, a parlament fideszes alelnöke, a rendezvény fővédnöke.

Egy 2008-as ügyészségi felmérés szerint a korrupciós eljárások 95 százaléka lakossági bejelentés alapján indult, a korrupció feltárására is hivatott állami intézmények csak 5 százalékkal részesedtek az eljárás indításból - ismertette a tényeket Kovács Attila, a Legfőbb Ügyészség osztályvezetője.

Szinte minden előadó csokorba szedte a korrupció okait. Ezek körébe sorolták az államigazgatási döntési folyamat átláthatatlanságát, a bonyolult jogi szabályozást, illetve a jogkövetés hiányát. A lelepleződés veszélyének alacsony szintjét. Az igazságszolgáltatás gyengesége is gyakori hivatkozási pont volt.

A hiányt, mint a korrupció egyik okát Pelczné Gáll Ildikó és Nagy János, a Vám és Pénzügyőrség országos parancsnoka említette. Az utóbbi előadó a hiányt úgy határozta meg, hogy a tisztességes és korrekt eljáráshoz nem jut hozzá az állampolgár, vagyis ebből van hiány.

Fodor István bemutatta a Bölcsek Tanácsa által javasolt programot, amellyel 10 év alatt a mai szlovén szintre lehetne szorítani a korrupciót Magyarországon. Eszerint a kormány és a reál szféra között jelző szintként helyezkedne el az APEH, a GVH és az ÁSZ. A Közbeszerzések Tanácsa, valamint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal helyett pedig egy koordináló szervezet alakulna, amely a jelzőrendszert és a bűnüldözést hangolná össze.

Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a politikai hatalom gyakran gazdaságiba konvertálódik, és ennek a fordítottja is megfigyelhető. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke pedig a gyors nyomozást és bírói ítéletet sürgette a korrupciós ügyekben. A gyors eljárás feltétele pedig a speciálisan kiképzett szakember - mondta.

Egy kormányhatározat a magyar közszféra korrupciós térképének elkészítésére kötelezte az Állami Számvevőszéket. Csapodi Pál főtitkár elmondta, hogy tavaly decemberben kezdték a munkát, amellyel 2011 végére kell elkészülniük. A költségvetés erre 286,5 millió forintot adott. Mintegy 3 ezer közigazgatási szervezetet vizsgálnak meg.

Magyarországon a legtöbb korrupciós bűncselekmény - szám szerint 1.353 - 1979-ben volt. A mélypontot 1990-ben 335 bűncselekménnyel mutatta a statisztika. Az utóbbi 10 év átlaga évi 756 bűncselekmény. A számok mögött kimutatható korrupciós összeg azonban csak töredéke a valósnak - mondta Kovács Attila. A becsült korrupciós pénz ugyan is évi 100 milliárd forintos nagyságrendű.

A korrumpálásra használt, illetve kapott pénz felderítését, majd megadóztatását ismertette Szikora János APEH elnök. Az adózatlan jövedelem feltárásával a korrumpálási összegek kerülnek elő, míg a vagyonosodási vizsgálatok a korrumpált személynél deríthetik ki, hogy mennyit kapott. Felhívta a figyelmet arra is az APEH elnöke, hogy a fiktív számlák felderítése során a cégek adóeltitkolását össze kell vetni a tulajdonosok, és vezető alkalmazottak személyi jövedelemadójával.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!